Małopolska

Protest związkowy – Ostrawa Czechy

22 lutego  w Ostrawie w Czechach odbył się protest związkowy zorganizowany przez OS KOVO (Związek Zawodowy Metalowców czeskich).

Protest odbywał się przed hutą Liberty Steel w Ostrawie (dawna Nowa Huta), w której już od ponad 2 miesięcy nie ma produkcji. W proteście udział wzięło ponad 2.000 osób.

Na zaproszenie kolegów z OS KOVO Ostrawa przybyli związkowcy z innych zakładów, m.in. SKODA, ArcelorMittal Czechy i inni. Nie zabrakło także przedstawicieli z Polski z Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” oraz z zaprzyjaźnionego OZ KOVO ze Słowacji.

Ze względu, że koledzy z Czech poprosili o wsparcie inne związki zawodowe z innych krajów oraz Centrale Europejską i Światową, przybyła również Sekretarz Generalny IndustriALL European Trade Union, kol. Judith Kirton-Darling z Brukseli oraz asystent Sekretarza Generalnego IndustriALL Global Kemal Ozkan z Genewy.

Protest odbywał się w obronie miejsc pracy w hucie Libert Steel Ostrawa, a także w obronie miejsc pracy w pozostałych zakładach hutniczych i metalowych.

Główne hasło protestu to: „Europa potrzebuje stali a stal Europy”.

Pracownicy przemysłu stalowego w całej Europie wzywają decydentów UE, rządy krajowe i firmy z branży stalowej do podjęcia pilnych działań w celu ochrony sektora stalowego i miejsc pracy w nim.

Europejski sektor stalowy przeżywa kryzys.

Stal ma kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji Europy i jej strategicznej autonomii, stal musi być chroniona.

Europejskie Związki zawodowe są zjednoczone w walce o europejską stal i jej pracowników.

Należy sobie zdać sprawę, że stal jest produktem wielokrotnego przetwarzania i przy kolejnych przetworzeniach jest znikomy ślad węglowy.

Info: Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.