Małopolska

W hołdzie wiernym Biało-Czerwonej

29 kwietnia przedstawiciele kierownictwa Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, przewodniczący Regionu Tomasz Zaborowski i członek Zarządu Andrzej  Gębara, odwiedzili wystawę plastyczną zorganizowaną przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” AGH, zatytułowaną „Święto Flagi – Imresje o Niepodległej” autorstwa Marii Baster – Grząślewicz. Wystawa jest kontynuacją funkcjonowania Galerii ‘S’, która na Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczęła działalność w 1983 roku, a organizowana była przez podziemne struktury „Solidarności” wspólnie z TKKF „Sokół”.  Z  tym, że o ile przed laty miejscem prezentacji wystaw był bar „Bistro” w budynku stołówki, to obecnie wystawę zorganizowano w sali wystawienniczej Biblioteki Głównej AGH.

– Prezentowana wystawy chciałabym poświęcić pamięci moich rodziców oraz tych wszystkich dla których flaga biało-czerwona była zawsze największą świętością – mówi autorka wystawy, która w swych grafikach przedstawia różne miejsca związane z polskością i to w różnych układach terytorialnych I, II i III Rzeczpospolitej, a więc zarówno Kraków czy Tarnów lub Warszawa, jak również Wilno, czy Lwów. Uzupełnieniem grafik, jest zobrazowanie różnych modyfikacji godła państwowego – Białego Orła na przestrzeni historii naszego państwa od czasów Władysława Łokietka do współczesności.

Jak podkreśla przewodnicząca uczelnianej „Solidarności” Ewa Niewiara, mimo zmiany miejsca ekspozycji wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem, czego przykładem tata z dwoma malcami zwiedzający ekspozycję

Maria Baster-Grząślewicz jest doktorem fizyki, wieloletnim nauczycielem akademickim, a jednocześnie malarką, poetką i aktorką… Swoje obrazy prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w różnych miastach oraz festiwalach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Poza tym jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz prezesem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej.

Wystawę można oglądać do 10 maja br.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.