Małopolska

Żywa lekcja historii z „LUDŹMI SOLIDARNOŚCI”

8 kwietnia uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. AK w Szynwałdzie wzięli udział w żywej lekcji historii. Z inicjatywy uczennicy klasy 8A – Weroniki Bańdur – finalistki Małopolskiego Konkursu Tematycznego „A jeśli kto, nasz polski dom zapali…”, zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami tarnowskiej „Solidarności”, którzy wspierali uczennicę podczas przygotowywania pracy konkursowej. Zaproszeni goście to działacze NSZZ „Solidarność”, opozycjoniści, represjonowani w czasie stanu wojennego: pan Ryszard Strach, pan Antoni Lis oraz przedstawiciel tarnowskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”, pan Janusz Sikorski. Celem tej inicjatywy było nie tylko przekazanie wiedzy historycznej ósmoklasistom, ale także rozbudzenie zainteresowania historią i przybliżenie ideałów i wartości „Solidarności”.

Opisy trudnych przeżyć, bezpośrednie relacje uczestników wydarzeń lat osiemdziesiątych minionego wieku, stanowiły dla młodzieży niecodzienne przeżycie. Przekaz został wzbogacony materiałami źródłowymi w postaci prasy solidarnościowej, ulotek, plakatów oraz osobistych pamiątek, zgromadzonych przez lata przez Bohaterów spotkania. Po wysłuchaniu wspomnień z wydarzeń tamtych dni, uczniowie mieli również możliwość stawiania pytań, analizy przeżyć i konfrontowania własnych refleksji z bezpośrednim przekazem.

Możliwość wymiany spostrzeżeń i bezpośrednie spotkanie z „ludźmi Solidarności” – świadkami wydarzeń, których sami doświadczyli to najlepsza lekcja, która na długo pozostanie w pamięci przedstawicieli młodego pokolenia i z pewnością pozwoli lepiej, dojrzalej spojrzeć na najnowszą historię Polski. Wierzymy, że ta żywa lekcja historii w szkole w Szynwałdzie, wniesie wiele dobrego w procesie wychowania i budowania systemu wartości młodzieży.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.