Małopolska

Solidarni w sporcie 2007

XIII Edycja Konkursu NSZZ Solidarność Małopolska

Już po raz trzynasty Małopolska „Solidarność” wyróżniła ludzi sportu z naszego regionu, którzy nie tylko osiągają sukcesy, ale również zachowują nienaganną postawę moralną i przestrzegają zasad fair-play. W dniu 2 kwietnia br. Wojciech Grzeszek – przewodniczący Małopolskiej „Solidarności” oraz Andrzej Bac, przewodniczący Sekcji Kultury Fizycznej i Sportu NSZZ „Solidarność” wręczyli statuetki dla sportowców, trenerów i działaczy.

W kategorii działacz wyróżniony został przewodniczący Sekcji Kolejarzy NSZZ „S” Henryk Sikora, który od wielu lat organizuje cykliczne imprezy piłkarskie, w których biorą udział setki piłkarzy-amatorów. „Kiedyś zaczynaliśmy od skromnego turnieju, dziś organizujemy zawody zarówno na boiskach trawiastych, jak i w halach, a chętnych od udziału w zawodach wciąż przybywa. Dla mnie szczególnie ważne jest to, że to właśnie związek zawodowy „Solidarność”, który jest przede wszystkim ma sukcesy w dbaniu o pracowników, jest również liderem tak ważnych i wciągających wiele osób imprez sportowych.”

Kolejne wyróżnienie przypadło Krzysztofowi Zagórskiemu z Gorlic, który organizuje wiele imprez biegowych w Gorlicach, m.in. biegu sylwestrowego, biegu naftowego, memoriału Kazimierza Świerzowskiego. Nagrodzony został również Zygmunt Sroka z Libiąża, który nie tylko organizował wiele imprez w ZG „Janina”, ale również jako radny wspiera rozwój sportu w gminie.

W gronie wyróżnionych sportowców znalazła się łyżwiarka Katarzyna Wójcicka, ciężką i mozolną pracą odbudowuje piękne tradycje polskich łyżew szybkich, ustawicznie z roku na rok poprawiając swoje wyniki.

Nagrodzono Jarosława Różańskiego, kapitana drużyny „Podhala”, który mimo problemów swojego zespołu nie zdecydował się go opuścić w poszukiwaniu lepszych zarobków i walnie przyczynił się do nieoczekiwanego zdobycia w 2007 r. tytułu Mistrza Polski przez Podhale Nowy Targ. W imieniu przebywającego na zgrupowaniu zawodnika nagrodę odebrała jego mama, która podkreślała, że „Solidarność” zawsze bardzo wiele dla niej znaczyła i znaczyć będzie.

Do grona „Solidarnych w sporcie” dołączył również Dariusz Popiela, dwukrotny mistrz Europy w kajakach jedynkach, który będzie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Tytuł honorowy otrzymał kierownik drużyny Piłkarskiej Maciej Madeja. „Kibicem Pasów zostałem w 1948 r., gdy oglądałem barażowy mecz o Mistrzostwo Polski między Cracovią a Wisłą. Od tamtej pory serce bije dla Pasów. Dla mnie fakt, że nagrodę odbieram w dniu smutnym dla nas wszystkim, bo dniu rocznicy śmierci naszego Ojca Świętego ma szczególne znaczenie. Audiencję u Ojca Św. w Rzymie, gdzie wręczyliśmy naszemu największemu kibicowi koszulkę z numerem 1 będę zawsze wspominał z rozrzewnieniem.” Kończąc swoje wystąpienie M. Madeja dodał: „Choć do Cracovii jest mi najbliżej, to zawsze wspieram wszystkie krakowskie drużyny, oczywiście jeśli nie grają przeciwko Pasom”.

W trakcie uroczystości Prezydium Zarządu Regionu uhonorowało Andrzeja Baca, dziękując mu za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju sportu w regionie i promowanie idei fair-play.

Solidarni w sporcie 2007

Tytuł honorowy – Maciej Madeja
Kierownik drużyny piłkarskiej Cracovia SSA. Z Cracovią związany od mistrzostwa kraju wywalczonego w 1948 r., sędzia piłkarski od 1961 r., asystent w I i II lidze (1973-1986), sędzia główny III ligi, kwalifikator III ligi (1988-1998), przewodniczący WGiD MZPN (1998-2002). Wierny jednemu klubowi, z którym przeżywał sukcesy i gorycz porażek.

Henryk Sikora
Członek NSZZ „Solidarność”, działacz sportowy, animator sportu wśród pracowników PKP, organizator szeregu turniejów piłkarskich, które przyciągają tysiące uczestników, poprzez swoje zaangażowanie przyczynia się do popularyzacji sportu.

Zygmunt Sroka
Członek NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Janina, trener, działacz sportowy, radny, łączy pracę zawodową w kopalni z pracą społeczną, przyciągając młodych do uprawiania sportu.

Krzysztof Zagórski
Członek NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach, uprawia lekkoatletykę, biegając maraton, min. w 1995 roku zajął 2 miejsce w maratonie w Alborgu w Danii, jest również organizatorem wielu imprez sportowych, jak np. biegów sylwestrowych w Gorlicach, biegów naftowych czy memoriału Kazimierza Świerzowskiego, jest prezesem lekkoatletycznego stowarzyszenia Ziemi Gorlickiej.

Katarzyna Wójcicka
Uprawia łyżwiarstwo szybkie, zawodniczka LKS Poroniec Poronin, ciężką i mozolną pracą odbudowuje piękne tradycje polskich łyżew szybkich, ustawicznie z roku na rok poprawiając swoje wyniki.

Jarosław Różański
Mistrz Polski z Podhalem Nowy Targ w hokeju na lodzie, wielokrotny reprezentant Polski, przez całą karierę (z krótkim wyjątkiem) wierny jednemu klubowi.

Dariusz Popiela
Student, kajakarz górski, dwukrotny mistrz Europy w kajakach jedynkach, podczas mistrzostw świata w Brazylii zdobył kwalifikację olimpijską do Pekinu, wynikom sportowym w Pekinie podporządkował życie osobiste.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.