Małopolska

14 rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy

Tylko Polska sprawiedliwa, uczciwa i solidarna może się rozwijać, tylko w takiej Polsce możemy wykorzystać wszystko, co własnym wysiłkiem zdobyliśmy, co jest naszym sukcesem, niezaprzeczalnym dorobkiem żyjących pokoleń.

Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Minęło już 14 lat od tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło nie tylko Polską, lecz także całą społecznością międzynarodową. Mowa tutaj o Katastrofie Smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku.

Tamtego dnia, na pokładzie polskiego samolotu Tu-154M, znajdowała się delegacja państwowa zmierzająca do Katynia, by uczcić ofiary zbrodni katyńskiej, gdzie zginęło ponad 20 tysięcy polskich obywateli, w tym wojskowych, policjantów, intelektualistów i duchownych, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wśród osób na pokładzie samolotu znajdował się m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, najwyżsi rangą przedstawiciele wojska, politycy, duchowni oraz rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku-Siewiernyj , a wszyscy jego pasażerowie, 96 osób, zginęli.

Ta tragedia wywołała ogromną falę żałoby i smutku nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Stała się symbolem narodowym, upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, a także przypominającym cenę wolności i niepodległości. Pomimo upływu lat, pamięć o tych wydarzeniach pozostaje głęboko zakorzeniona w sercach członków NSZZ „Solidarność” i wszystkich Polaków.

Cześć Ich Pamięci!

Info i zdj: PAP, gov.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.