Małopolska

Statuetki „Solidarni w Sporcie 2022” rozdane

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28 edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” wyróżniającego nie tylko sportowców z mistrzowskimi osiągami, ale także tych, którzy rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musieli pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.  

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni  pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.  

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.

A.Z.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.