Małopolska

Spotkanie Opłatkowe Małopolskiej „Solidarności”

18 stycznia odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyli w nim m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, kapelani „Solidarności” – ks. Władysław Palmowski i Józef Dobosz, Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej Związku oraz jego zastępca Jerzy Jaworski, Barbara Nowak – była kurator Oświaty w Małopolsce, kierownictwo Regionu oraz wielu znamienitych gości.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego kolędowania z udziałem dziecięcego zespołu wokalno-muzycznego Fundacji Ruperta Mayera „Dzieło Pomocy Dzieciom” z ulicy Rajskiej w Krakowie. Następnie życzenia związkowcom oraz gościom złożył przewodniczący ZRM „Solidarność” Tomasz Zaborowski. Wraz z sekretarzem Regionu Małopolskieg,o Agatą Łyko podziękował pani Barbarze Nowak za dotychczasowy trud i pracę na rzecz polskiej szkoły oraz za obronę naszych dzieci.

Życzenia wszystkim zgromadzonym złożył także Piotr Duda-przewodniczący Komisji Krajowej, który stwierdził, że dzięki nam czuję się tu jak u siebie jak w domu. Życząc wszystkim siły i wytrwałości, przypomniał, abyśmy pamiętali o naszym haśle: „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” .

Wręczono również pamiątkowe tablice „Solidarności” z hasłem „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” pani Barbarze Nowak oraz księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

Modlitwę i błogosławieństwo poprowadził arcybiskup Marek Jędraszewski, który zaznaczył, że „Solidarność” oznacza „bycie razem” – Brońmy solidarności w wymiarze najpiękniejszym. To nam da siłę, by bronić solidarności w innych wymiarach – dodał.

Arcybiskup stwierdził, że śpiewanie kolęd przypomina o najbardziej fundamentalnych korzeniach Solidarności. Przypomniał, iż Św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że nie ma takiego narodu w Europie jak Polska, łączącego w jedno chrześcijaństwo, państwowość i świadomość narodową. – Brońmy solidarności w wymiarze najpiękniejszym, bo to nam daje siłę, by bronić solidarności w innych wymiarach – powiedział. Przyznał, że współcześnie szerzy się przemoc, ale nad wszystkim są słowa: „Podnieś rączkę Boże Dziecię, błogosław ojczyźnie naszej”. Przypomniał, że kolędę „Bóg się rodzi” Polacy przez kolejne dziesięciolecia śpiewali w swych domach, błagając Boże Dziecię, by przyniosło pokój i międzyludzką solidarność.

« z 2 »

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.