Spór zbiorowy w „DAN-CAKE POLONIA” w Chrzanowie

W związku z brakiem porozumienia w sprawie podwyżki wynagrodzeń w 2024 r. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w DAN-CAKE POLONIA Sp. z o.o. w Chrzanowie, działając w ramach Wspólnej Reprezentacji ze Związkiem Zawodowym „Kontra”, wystąpiła wobec Pracodawcy ze sporem zbiorowym. Związkowcy domagają się wzrostu płacy zasadniczej Pracowników z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. oraz dodatkowej gratyfikacji urlopowej.

DAN-CAKE POLONIA jest producentem uznanych na polskim rynku produktów piekarniczych i cukierniczych takich jak m.in. bułeczki mleczne, chleb tostowy, muffinki czy słodkie babki.

Rokowania jako pierwszy etap sporu zbiorowego, mimo zbliżenia stanowisk, nie doprowadziły do porozumienia. Podpisano protokół rozbieżności. Spór jest na etapie mediacji. W razie braku postępów w osiąganiu porozumienia może zostać ogłoszony strajk.

Związkowcy wskazują, że Spółka, lokalny lider społecznie odpowiedzialnego biznesu, generuje zyski, a wielu Pracowników ma bardzo niskie wynagrodzenia zasadnicze – podczas gdy ustawowe wynagrodzenie minimalne w samym 2024 r. podnosi się łącznie o 700 zł brutto.

Strony zbliżyły stanowiska ws. wysokości podwyżki i dodatkowej gratyfikacji urlopowej oraz innych kwestii korzystnych dla Pracowników. Natomiast Pracodawca stawia dodatkowe, wg. Związkowców, nieakceptowalne warunki, bez których nie chce dokonać podwyżki. Utrudnia to osiągnięcie porozumienia oraz wg. Związków będzie prowadzić do eskalacji napięcia.

Info: KZ NSZZ „Solidarność” w Dan-Cake Polonia Sp.z o.o.