Prezydent Andrzej Duda: Solidarność trzyma rękę na pulsie, a ja trzymam z Solidarnością

– Solidarność trzyma rękę na pulsie, a ja trzymam z Solidarnością. Rzeczypospolita może zawsze na was liczyć – powiedział Prezydent RP w Wieliczce. Andrzej Duda wziął w piątek 26 stycznia, udział w tzw. Karczmie Piwnej organizowanej przez związkowe organizacje zakładowe działające przy Zakładzie Maszyn Górniczych „Glinik” w Gorlicach, ZGH „Bolesław” SA w Bukownie, Tauron Wydobycie SA Zakład Górniczy „Janina” w Libiążu i Kopalni Soli Wieliczka, wsparte przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Gościem wydarzenia był również Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Biesiada odbyła się w komorze „Warszawa” w szybie Daniłowicza, 125 m pod powierzchnią w Wieliczce.

Razem realizowaliśmy zadania dla Rzeczpospolitej”

Podczas spotkania Andrzej Duda ocenił, że nowa rzeczywistość nie zawsze jest łatwa. Wyraził nadzieję, że członkowie nowego rządu przyjdą, by odebrać swoje powołania do Rady Dialogu Społecznego. – To projekt, który od lat był realizowany – powiedział.

– Mam też nadzieję, że członkowie nowego rządu przyjdą, by odebrać swoje powołania do Rady Dialogu Społecznego– dodał Prezydent.

Dziękując za zaproszenie na Karczmę Piwną, zaznaczył, że wielicka kopalnia kojarzy się mu z początkami jego aktywności politycznej, a jego prezydencka służba zbliża się ku końcowi, zostało mu 18 miesięcy kadencji.

– Za te wszystkie lata chciałem wam serdecznie podziękować. Mam poczucie, że razem realizowaliśmy zadania dla Rzeczpospolitej– mówił Prezydent i wymienił m.in. emerytury stażowe, wolne niedziele. Poinformował, że w poniedziałek spotka się z przedstawicielami Solidarności Rolników Indywidualnych, a we wtorek z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

„Zawsze warto wysłuchać przedstawicieli poważnych związków zawodowych”

Jak wspominał, prezydent Lech Kaczyński powiedział mu kiedyś, żeby nie wierzył, jeśli ktoś mówi, że związki zawodowe chcą zniszczyć zakłady pracy, biznes w Polsce, bo związek zawodowy zawsze będzie działał na rzecz pracowników, o to, aby jak najlepiej zarabiali.

– Zawsze warto wysłuchać przedstawicieli poważnych związków zawodowych, zwłaszcza Solidarności – kiedy mowa jest o sytuacji w gospodarce, o sprawach społecznych, socjalnych, i o prawach pracowniczych – podkreślił prezydent.

To 15. edycja Karczmy Piwnej organizowanej tradycyjnie dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Adama Gawlika przewodniczącego organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Soli Wieliczka oraz Ryszarda Pietrzyka kierownika Oddziału Terenowego Związku w Chrzanowie, a organizowanej dzięki dobrej współpracy z Zarządem Grupy Kapitałowej Kopalnia Soli Wieliczka, zawsze w wielickiej kopalni.

Imprezę prowadził kabaret „Jestem” z Piekar Śląskich, a Prezydium Zarządu Regionu Małopolskiego reprezentowali: Tomasz Zaborowski, przewodniczący Regionu, jego zastępcy Krzysztof Kotowicz i Daniel Pokuta oraz członkowie Prezydium, Andrzej Bal i Maciej Kania.

Źródło: TYSOL.PL