Małopolska

Obchody 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Miechowie

W dniu 27 sierpnia 2023 r., w siódmą rocznicę odsłonięcia w Swojczanach pomnika Biuletynu Małopolskiej „Solidarności”, świętowaliśmy w Delegaturze Miechów 43. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przed mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętego Idziego w Tczycy, odprawioną przez księdza proboszcza Marka Lutego, odwiedziliśmy grób zmarłego w tym roku Józefa Mazurka z Charsznicy i zmarłych wcześniej Józefa Słabonia z Tczycy i Zofii Sudelskiej ze Swojczan. Złożyliśmy biało czerwone wiązanki kwiatów i modliliśmy się za spokój ich dusz.

We mszy uczestniczyli związkowcy NSZZ „Solidarność” z ziemi miechowskiej oraz działacze i ich rodziny związane z drukowaniem w stanie wojennym prasy podziemnej w Swojczanach: Grażyna Radło, Leszek Dulba, Maciej Lewandowski, Jan Kusak i Mieczysław Sudelski, u którego funkcjonowała drukarnia. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Marcin Florek, dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej. Następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem Biuletynu Małopolskiej „Solidarności” przy domu państwa Zofii i Mieczysława Sudelskich w Swojczanach. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i pomodliliśmy się za wszystkich, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła – skutecznej pracy drukarni podziemnej. To niewątpliwie największy sukces na Ziemi Miechowskiej w okresie nocy stanu wojennego przy pomocy wielkich, wspaniałych ludzi ze Swojczan – Zofii i Mieczysława Sudelskich i skutecznych działaczy Solidarności z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – Jerzego Zdrady, Leszka Dulby, Bogdana Niewczasa. Na rozmowy był czas w restauracji „Miechus” w Miechowie. Tam też poznaliśmy trasę Biuletynu Małopolskiego „Solidarności” po wydrukowaniu. Byłem przekonany, że prowadziła ona „siódemką” do Krakowa, a w rzeczywistości wiodła przez Skałę. Żadna z grup: redaktorów, drukarzy i kolporterów w tamtym czasie nie znała się nawzajem. Wpadka jednego z nich nie groziła aresztowaniem innych, po prostu nie wiedzieli o sobie. Koordynatorem druku był Leszek Dulba.

Uroczystość miała jeszcze kilka miłych akcentów. Kazimierz Koprowski – pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Energetycznym w Miechowie i Jarosław Krzywda przewodniczący dwu kadencji – 2010 do 2014 i 2014 do 2018 w Zakładzie Energetycznym w Miechowie, otrzymali Medale 40-lecia NSZZ „Solidarność”. Leszek Dulba otrzymał upominek w postaci egzemplarza lokalnego dwutygodnika „Wieści Miechowskie” z artykułem o drukarni.

Organizatorem obchodów było Biuro Oddziału Nr 3 NSZZ „Solidarność” w Miechowie.

Tekst: Czesław Gamrat

Galeria zdjęć:

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.