Małopolska

14 października odbył się XXVII Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika

W ciepłą, słoneczną sobotę 14 października prawie pół tysiąca zawodników biorących udział w XXVII edycji Biegu Memoriałowego im. Bogdana Włosika wystartowało spod bramy głównej krakowskiej huty. Idea biegu ulicznego, dla uczczenia Jego pamięci i innych ofiar stanu wojennego powstała w 1995 roku i realizowana jest przez Komisję Robotniczą Hutników „Solidarność” działającą przy krakowskiej hucie. Dwudziestoletni hutnik Bogdan Włosik zginął od kuli funkcjonariusza SB w trakcie demonstracji prosolidarnościowej przed bieńczyckim kościołem13 października 1982 roku. W tym roku przypada 41. Rocznica tego tragicznego wydarzenia.

Do biegu zapisało się 535 zawodników w tym młodzież szkolna i dorośli, amatorzy biegania i uczestnicy prestiżowych zawodów, którzy rywalizowali w 13 kategoriach. Zapisać się mógł każdy, który ukończył 12 lat. Ostatecznie na mecie sklasyfikowano prawie 400 osób. Zawodnicy biegli ulicami Nowej Huty trasą od bramy głównej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland S.A. do mety przed bieńczycką Arką Pana, a konkretnie: umieszczoną w bramie pobliskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych nr1. Wytyczona trasa licząca 4,2 km pokrywa się ze szlakiem, którym w latach 80-tych wyruszały największe w Polsce manifestacje „Solidarności” w proteście przeciwko delegalizacji Związku i łamaniu praw obywatelskich przez komunistyczną władzę. Nowohucki bieg memoriałowy w najmłodszej dzielnicy Krakowa jest pod paroma względami wyjątkowy. Stawia sobie za cel nie tylko popularyzację sportu, ale także zachowanie pamięci historycznej, wspieranie postaw patriotycznych oraz solidarności społecznej. Od zawodników nie pobierane są zwyczajowe opłaty wpisowe, za to nagrody przewidziane dla zwycięzców są liczne i atrakcyjne. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia sponsorów, których wymieniamy w osobnym podziękowaniu. Głównym partnerem wydarzenia jest MAŁOPOLSKA. Imprezie patronuje p. Irena Włosik – mama Bogdana, Marszałek Województwa Małopolskiego, a także Prezydent Miasta Krakowa i Przewodniczący Rady Miasta.

W tym roku po raz kolejny pierwszym na mecie, z czasem 11:41.26 był Adam Czerwiński z #ADAMCZERWINSKITEAM, średniodystansowiec, m.in. dwukrotny wicemistrz Polski w biegu na 1500 m, halowy mistrz kraju na tym dystansie i dwukrotny uczestnik halowych mistrzostw Europy. Startował w Biegu Włosika kilkanaście razy, po raz pierwszy jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej w Wiśniowej. Pierwszą zawodniczką, która przekroczyła linię mety była Paulina Gaj z Krakowska Akademia LA. Jej czas to 14:14.11.

W specjalnej kategorii dla członków NSZZ „Solidarność” z kobiet najlepszą okazała się Dorota Orzeł reprezentująca ZR Małopolska „S” z czasem 22:02.22. Kolejne miejsca zajęły krakowianki: Małgorzata Hajto, Małgorzata Węgrzyn. Spośród startujących mężczyzn – członków „Solidarności” najlepszy wynik (14:51.12) osiągnął Szymon Markowicz z KK NSZZ „S”. Kolejne dwa miejsca zajęli również krakowianie: Tadeusz Maj oraz Bogusław Opryszek.

Od kilku lat pełną listę biegaczy z osiągniętymi przez nich czasami w podziale na kategorie, zgodnie z Regulaminem Biegu, publikuje na swojej stronie firma Sport-Timing Poland, która podczas trwania naszej sportowej imprezy zajmuje się profesjonalnym pomiarem czasu zawodników. Podajemy link do strony z tablicami wyników:

Pierwszych 250 zawodników organizatorzy uhonorowali medalami, a nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali okolicznościowe koszulki z logo Małopolski. Po przekroczeniu mety na zawodników czekały panie z Hut-Pusu wydające kanapki i napoje.

Zgodnie z tradycją po zakończeniu biegu przedstawiciele organizatorów, władz samorządowych, sponsorów, zawodników i młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem B. Włosika na os. Przy Arce. Obecni oni byli na ceremonii wręczania nagród, aby osobiście pogratulować zwycięzcom i wręczyć ufundowane nagrody.

Od pięciu lat, przed rozdaniem nagród zawodnikom biorącym udział w biegu, odbywa się finał międzyszkolnego konkursu: HISTORIA  BOGDANA WŁOSIKA I JEGO NOWOHUCKIEJ  MAŁEJ OJCZYZNY ORAZ KOMISJI ROBOTNICZEJ HUTNIKÓW NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Międzyszkolny konkurs przygotowała dyrekcja i grono nauczycielskie Zespołu Szkół Zawodowych HTS. Pięciu finalistów pierwszego etapu konkursu historycznego, po zakończeniu biegu przystąpiło do finałowej rozgrywki. Zwycięzcy konkursu to:

Miejsce I –  Sebastian Dybała – Bezrąk,  Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3

Miejsce II – Jakub Rypień,  Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3

Miejsce III – Daniel Pawlik, Zespołu Szkół  Ekonomicznych nr 2

Miejsce IV ex aequo:

–  Patrycja Jastrzębska, Zespołu Szkół  Gastronomicznych nr 1,

– Adrian Sas,  Zespołu Szkół Zawodowych  Huty im. T. Sendzimira.

Komisja Robotnicza Hutników dla zwycięzców ufundowała bony podarunkowe w kwocie 700, 600 i 500 zł, natomiast koledzy z „Solidarności” Kopalni Soli Wieliczka ufundowali dla pierwszej trójki bilety wejściowe dla dwóch osób do zwiedzenia kopalni. Atrakcyjne nagrody  ufundowane przez KRH NSZZ „Solidarność”  oraz okolicznościowe dyplomy, wręczyła  zwycięzcom Dyrektor  Szkoły mgr Iwona Słapek  oraz przewodniczący KRH Roman Wątkowski. Wszystkim nagrodzonym biegaczom, jak również uczniom startującym w konkursie serdecznie gratulujemy.

Podziękowanie

W imieniu własnym, jak i zawodników startujących w biegu, wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania. To dzięki Wam corocznie startuje liczna rzesza młodych, ale i starszych osób, ludzi kształtujących swój charakter w zdrowej, sportowej rywalizacji. Dziękujemy serdecznie również mediom prasowym, krakowskiej Policji, Straży Miejskiej, parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, dyrekcji Szkoły Gastronomicznej z os. Złotej Jesieni, Zakładowi Zabezpieczenia Ruchu Drogowego, pracownikom ochrony, Nowemu Centrum Administracyjnemu, Grupie Motocyklowej Galicja Harley Davidson oraz wszystkim instytucjom, osobom, wolontariuszom, którzy pomagali nam przy organizacji XXVII Biegu im. Bogdana Włosika.

Komisja Robotnicza Hutników NSZZ “Solidarność”

Przewodniczący Roman Wątkowski

Sponsorzy XXVII Biegu Memoriałowego im. Bogdana Włosika

ArcelorMittal Poland S.A., PZU Życie S.A., PHT Supon sp. z o.o., Ergosystem sp. z o.o., Anex Wrona sp. z o.o., Komisja Krajowa NSZZ ‘Solidarność”, Region Małopolska NSZZ „Solidarność”, Eko-Energia  Sp. z o.o., Kolprem Sp. z o.o., Sol-Hut sp. z o.o., Fundacja Własności Pracowniczej, Krakodlew S.A., Madrohut Sp. z o.o., PUHiT Kraków, MPO Sp. z o.o., ZPZ Złomex S.A., PW Karabela Sp. z o.o., Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „S”, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Polishut Sp. z o.o., Complex PRO Sp. z o.o., KM NSZZ “S” przy Philip Morris, Stalprodukt S.A., PHU Komobex-Plus Sp. Z o. o., Krakowska SKOK, KM NSZZ “S” przy Refractories Techgrup, Cognor SA – oddział Ferrostal w Krakowie,  BP Galeon, Kopalnia Soli Wieliczka, Sed-Hut S.A., Hut-Pus S.A., Zespół Szkół Zawodowych HTS, Cognor SA – odział PTS w Krakowie, CM Ujastek, Wojewoda Małopolski, Przewodniczący Rady Miasta.

Główny partner wydarzenia MAŁOPOLSKA

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.