Małopolska

Wyjątkowy Order Orła Białego

6 sierpnia, na zaproszenie Związku Podhalan Oddział w Tylmanowej, delegacja NSZZ „Solidarność” Oddział nr 6 w Nowym Targu  wraz z Pocztem Sztandarowym wzięła udział w wyjątkowej  państwowej uroczystości nadania pośmiertnie Orderu Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę księdzu Franciszkowi Blachnickiemu. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i zamiast na górze Błyszcz w Tylmanowej, uroczystość przekazania Orderu Orła Białego zorganizowano w Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku nad Dunajcem. Odznaczenie zostało przekazane przez Prezydenta RP na ręce.: moderatora generalnego ruchu Światło Życie-ks. Marka Sędka oraz odpowiedzialnej za Instytut Niepokalanej Matki Kościoła-Urszuli Pohl.

To jest wyjątkowy Order Orła Białego. Został nadany w nadzwyczajnym trybie, bo od lat jest przyjęta zasada przez Kapitułę Orla Białego, że nie nadaje się odznaczenia pośmiertnie. Wyjątkiem jest, jeśli Order nadawany jest zaraz po śmierci. Ta zasada została przekroczona dwukrotnie w ciągu ostatnich lat- zaznaczył Andrzej Duda, Prezydent RP.

Ksiądz Franciszek Blachnicki był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył – mówił Prezydent. Jak zaznaczył – ks. Blachnicki budował wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy.

Wierzę, że ten Order wesprze od strony państwowej dalsze funkcjonowanie nie tylko Ruchu Światło–Życie, ale i wszystkich form aktywności religijno–społecznej, które tworzył ks. Franciszek i są one rozwinięciem jego idei którą tworzył. – dodał Prezydent Duda.
Decyzja o pośmiertnym nadaniu najwyższego odznaczenia w Polsce została podjęta po oficjalnym ogłoszeniu przez Prokuraturę i Instytut Pamięci Narodowej, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa i jest ofiarą zbrodni komunistycznych.

Order Orła Białego nie jest odznaczeniem za zasługi dla Kościoła. Nie jest odznaczeniem za zasługi dla wiary. Jest odznaczeniem za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą ten Order mu się należy. To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności budował ks. Franciszek Blachnicki -argumentował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił rolę w nadaniu tego Orderu, jaką odegrała Zofia Romaszewska, Dama Orderu Orła Białego, która osobiście znała ks. Franciszka Blachnickiego, wspierając go w ramach Komitetu Obrony Robotników w 1978 r. – Była absolutnie największą orędowniczką nadania tego odznaczenia -zaznaczył.

Po przekazaniu odznaczenia, Prezydent RP wraz z uczestnikami uroczystości udał się do kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Po nabożeństwie przypomniano, że Andrzej Duda obchodzi właśnie ósmą rocznicę objęcia prezydentury. Leszek Jankowski jako szef delegacji NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego w rozmowie z Panem Prezydentem, z pierwszą Damą oraz sekretarzem Kapituły Orderu Ireną Zofią Romaszewską, zwrócił się z prośbą o nadanie pośmiertnie Orderu Orła Białego dla patrona NSZZ „Solidarność” bł.  męczennika Ks. Jerzego Popiełuszki. 

W uroczystości wzięli również udział.: minister Andrzej Dera, Zofia Romaszewska- doradca prezydenta RP, posłowie na Sejm RP Anna Paluch i Andrzej Gut-Mostowy, Senator RP Jan Hamerski, Prezes IPN Karol Nawrocki, wicewojewoda Ryszard Pagacz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł oraz przedstawiciele lokalnych władz  powiatowych i samorządowych.

Zdjęcia: B.Klamerus, https://goral.info.pl/

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.