39. rocznica śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Wadowicach

W dniu 22 października 2022 roku związkowcy NSZZ „Solidarność” Ziemi Wadowickiej, przedstawiciele władz lokalnych oraz mieszkańcy Wadowic uczestniczyli w uroczystości związanej z 39. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Rozpoczęła je Eucharystia w kościele św. Piotra w intencji Ojczyzny, NSZZ „Solidarność” oraz kanonizacji księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy św. przewodniczył ksiądz Jan Dziubek – proboszcz parafii Św. Piotra w Wadowicach.

Podczas homilii ksiądz Jan Dziubek przypomniał znaczenie, jakie w historii Polski miał Jan Paweł II oraz ksiądz Jerzy Popiełuszko. Mówił również o roli, jaką ksiądz Jerzy odegrał dla NSZZ „Solidarność” i w walce o godność człowieka oraz o wolność i prawdę w naszej Ojczyźnie.

W modlitwie wiernych kierownik oddziału Regionu Małopolskiego w Wadowicach Jan Kraska, przypomniał fragmenty przemówień księdza Jerzego, które nawiązywały do zanoszonych do Boga intencji. W liturgii udział wziął poczet sztandarowy Wadowickiego Oddziału Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta procesja z relikwiami bł. księdza Jerzego Popiełuszki pod jego pomnik, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Wśród składających hołd księdzu Jerzemu oprócz członków Solidarności, byli przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Wadowic.

Następnie została odmówiona litania do bł. księdza Jerzego Popiełuszki oraz modlitwa o jego wstawiennictwo za naszą Ojczyznę. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone relikwiami bł. księdza Jerzego Popiełuszki przez księdza Jana Dziubka.

tekst: Jan Kraska

Zdjęcia: Henryk Bajorski, Anna Szlagor