Wizyta w MPEC SA w Krakowie

28. sierpnia w Okręgu Nowa Huta, w siedzibie NSZZ „Solidarność” w MPEC SA odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli : Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” MPEC SA Aleksandra Prokopovich oraz członkowie Zarządu Regionu Małopolskiej „Solidarności” w osobach : wice Przew. Adama Lacha oraz Andrzeja Gębary, członka Zarządu.

W spółce MPEC SA funkcjonują 3 związki zawodowe, w tym nasza „Solidarność”, która jest największym związkiem w MPEC-u. W firmie MPEC funkcjonuje również Rada Pracowników, Międzyzwiązkowa Komisja Socjalna, Społeczni Inspektorzy Pracy (wszyscy są członkami „Solidarności”, oraz nasz związek ma swojego reprezentanta w Radzie Nadzorczej Spółki.

„Solidarność” w MPEC jest Komisją Międzyzakładową która oprócz spółki głównej obejmuje również spółkę córkę, tj. PUT sp. z o.o. (Przedsiębiorstwo Usług Technicznych), która prowadzi, m.in. działalność związaną z realizacją zadań inwestycyjnych oraz świadczy usługi z zakresu ochrony, a także utrzymania czystości (m.in. w obiektach MPEC), czyli sprzątaczki. W Spółce PUT jest Koło „Solidarności”, a liczba jego członków wynosi ok. 40 osób.

Spotkanie trwało kilka godzin, podczas którego zostało omówionych bardzo wiele tematów i bolączek w tej firmie. Omówiono, m.in. trudną współpracę z władzami spółki podległej (PUT) oraz współpracę z tzw. Spółkami Miejskimi.

Omówiono i przedstawiono współpracę ze strukturami branżowymi związku. MPEC jest częścią składową Krajowej Sekcji Ciepłownictwa „S”, która to z kolei należy do Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „S”, w której MOZ MPEC ma swoich Delegatów.

Członkom Zarządu Regionu przedstawiony został udział „S” w zbiórkach charytatywnych (m. in. na zakup agregatorów prądotwórczych dla walczącej Ukrainy – akcja pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, czy – każdego roku, w akcji „Szlachetna Paczka” wspierającej najuboższe rodziny z Krakowa i jego okolic) i współpraca w zakresie pomocy jaką prowadziła Komisja NSZZ „S” MPEC-u Ukrainie.

Dyskutowano n.t. szkoleń, w których biorą udział członkowie „S” MPEC-u oraz o potrzebach jakich oczekuje ta Komisja od Zarządu Regionu. Odbywają się także szkolenia z udziałem przedstawicieli „Solidarności” działających w strukturze międzynarodowych organizacji związkowych działających w Unii Europejskiej poprzez udział w Krajowym Sekretariacie Służb Publicznych.

Przedstawiciele Zarządu Regionu zostali także poinformowani o różnych ciekawych inicjatywach jakie organizuje Komisja MOZ-u dla swoich członków i pracowników Spółki, których celem jest integracja oraz zachęcenie potencjalnych kandydatów na członków naszej organizacji związkowej do wstąpienia w szeregi „Solidarności” , m.in. pikniki, imprezy okolicznościowe, wycieczki z kuligiem, wigilijki z emerytowanymi członkami „Solidarności”, karnawałowe bale zakładowe, wyjazdy na Pielgrzymki, itp. Najbliższy taki piknik wyjazdowy Komisja dla swoich członków organizuje w Niepołomicach w październiku b.r.

Rozmawiano również o wspólnym spotkaniu MOZ „Solidarności” z przedstawicielami związkowymi z tzw. spółek miejskich, m.in.: MPO, MPK, MPEC i innych, celem wymiany doświadczeń i rozwiązywaniu wspólnych bolączek.

Andrzej Gębara