Tomasz Zaborowski ponownie przewodniczącym Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu

Zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski został ponownie wybrany na przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu NSZZ „Solidarność”. W obradach, które odbywały się w Miasteczku Śląskim, uczestniczył szef związku Piotr Duda.

Delegaci Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Cynku i Ołowiu NSZZ „Solidarność” wybrali swoje władze na kolejną kadencję i zdecydowali, że funkcję przewodniczącego będzie po raz kolejny pełnił Tomasz Zaborowski, szef „Solidarności” w ZGH „Bolesław”.

Gratulacje ponownego wyboru na przewodniczącego Sekcji złożył Tomaszowi Zaborowskiemu szef „Solidarności”, który brał udział w obradach wraz z Jarosławem Grzesikiem, przewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

W czasie swojego wystąpienia Piotr Duda przypomniał najważniejsze działania podjęte przez Komisję Krajową w ostatnich 5 latach oraz wyzwania, które stanęły przed związkiem zawodowym „Solidarność”. Jednym z nich był kryzys spowodowany pandemią COVID-19, który zrodził zagrożenie związane z liberalizacją prawa pracy.

Epidemia koronawirusa, a potem wojna na Ukrainie spowodowały, że Polska się zatrzymała. Musieliśmy wtedy odłożyć uchwałę programową i przewartościować nasze działania. Przede wszystkim bronić zakładów pracy. Jeżeli dochodziło wtedy do zwolnień czy do zawieszania układów zbiorowych, działo się po porozumieniu z reprezentacyjną organizacją związkową. To był strzał w dziesiątkę. Nie pozwoliliśmy, aby prawo pracy było wówczas zliberalizowane – podkreślił Piotr Duda.

Szef Związku odniósł się także do działań Solidarności w obronie zakładów energochłonnych, które po wybuchu wojny na Ukrainie znalazły się w kryzysowej sytuacji.

Wsparcie dla tych firm, notyfikowane przez Komisję Europejską, to duży sukces nas wszystkich – Komisji Krajowej, przewodniczących komisji zakładowych i rządu. Huta Cynku Miasteczko Śląskie, gdzie dziś odbywają się obrady, jest jednym z zakładów, które bardzo na tym skorzystały i które Solidarność uratowała przed likwidacji – przypomniał przewodniczący Piotr Duda.

Źródło: Tysol.pl