Solidarność na Groniu Jana Pawła II

25 września przy kaplicy na szczycie w paśmie Beskidu Małego – Groń Jana Pawła II odprawiono uroczystą Eucharystię z udziałem członków i sympatyków Solidarności oraz turystów. Członkowie Oddziału 7 NSZZ Solidarność w Wadowicach zadbali o wystrój z akcentami Solidarności i odpowiednią oprawę liturgiczną. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz zmarłych i żyjących członków Solidarności w 42 rocznicę powstania związku, przewodniczył karmelita o. Ryszard Stolarczyk z klasztoru w Wadowicach. Homilia oparta o myśli zaczerpnięte z czytań liturgicznych rozwinięta została o zalecenia co do zachowań Polaków współcześnie, którzy powinni działać wspólnie i solidarnie, mimo występujących różnic w myśleniu i postępowaniu. – Powinny ich łączyć wspólne cele i wspólna idea w służbie ludziom – mówił kapłan.

W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe „Solidarności” z różnych zakładów i miejscowości Małopolski. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił nasz kolega związkowy Grzegorz Kowalski.

Po mszy św. przewodniczący wadowickiej „Solidarności” Jan Kraska oraz zastępca przewodniczącego Regonu Małopolskiego Tomasz Zaborowski złożyli kwiaty pod znajdującym się na Groniu pomnikiem św. Jana Pawła II, a wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego oraz hymn Solidarności.

Po części oficjalnej była okazja do spotkania integracyjnego połączonego z przekąską przy schronisku oraz podziwiania wyjątkowo pięknych widoków Beskidu Małego. Wielu uczestników uroczystości wyraziło nadzieję, że za rok znów spotkamy się na Groniu.

Jan Kraska

zdjęcia: Leszek Hajduga