Małopolska

Ponowne odsłonięcie tablicy w Zakopanem

31 sierpnia w Zakopanem, w ramach obchodów 43. rocznicy porozumień sierpniowych, odbyła się uroczystość ponownego odsłonięcia tablicy na budynku „Społem” przy Krupówkach 41.
Tablica, która od 2005 roku oznajmia i symbolizuje utworzenia miejskiej komisji koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Zakopanem jak również przypomina, że 31 października 1980 roku z inicjatywy Jerzego Zacharko odbyło się spotkanie przedstawicieli komitetów założycielskich NSZZ „Solidarność”. W budynku WSS „Społem” przygotowywane były akcje strajkowe oraz zebrania komisji zakładowych.


11 listopada 2005 roku tablica została uroczyście odsłonięta . W uroczystościach tych wzięli udział lokalni przedstawiciele Solidarności z pomysłodawcą Jerzym Zacharko na czele, jak również przewodniczącym Regionu Małopolskiego Wojciechem Grzeszkiem.


Niestety z różnych powodów górna część tablicy nie doczekała się, aż do dnia 31 sierpnia 2023 roku, swego finalnego wizerunku. Jednak dzięki zaangażowaniu i determinacji – między innymi Piotra Bąka starosty Tatrzańskiego – udało się przekonać i namówić autora tablicy na wykonanie ostatecznej wersji, symbolizującej niesioną wolność.


W ponownym odsłonięciu i poświęceniu tablicy uczestniczyli: ks. Bogusław Filipiak-dziekan zakopiańskiego dekanatu, Starosta Tatrzański Piotr Bąk wraz z zastępcą Władysławem Filarem, poczet sztandarowy miejskiej „Solidarności”, władze PSS „Społem” w Zakopanem oraz członkowie i sympatycy „Solidarności”.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.