Małopolska

Pielgrzymka do Czernej w 161 rocznicę wybuchu powstania Styczniowego

21 stycznia odbyła się  41. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic organizowana przez pracowników krakowskiego oddziału hutniczego koncernu ArcelorMittal Poland SA. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, narodowego zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

Uroczystości rozpoczęły się od wysłuchania Mszy Św. odprawianej w intencji Polski i Polaków, w trakcie której homilię wygłosił kapelan małopolskiej „Solidarności” ks. Władysław Palmowski. W swym wystąpieniu najwięcej uwagi poświęcił polskiej tradycji narodowej skupiającej się w słowach „Bóg, Honor i Ojczyzna” zwracając uwagę, że wartości te przyświecały zarówno powstańcom styczniowym, twórcom NSZZ „Solidarności” w 1980 r. a także współczesnym Polakom, którzy nie godzą się z tym, co dzieje się obecnie w kraju, gdzie niszczy się polskie państwo, polską gospodarkę, ogranicza poczucie bezpieczeństwa obywateli, a młode pokolenie demoralizuje się i ogranicza poziom jego kształcenia.

Po mszy św. złożono kwiaty i wieńce u stóp ołtarza z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego w kaplicy klasztornej oraz przemaszerowani na pobliski cmentarz zakonników, gdzie złożono kwiaty i znicze w miejscu pogrzebania Świętego tuż po Jego śmierci. Nad grobem odśpiewano Hymn Solidarności, a następnie obejrzano rekonstrukcję historyczną potyczki granicznej powstańców z 1863 r. z rosyjską strażą graniczną w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Warszawy.

Po wspólnym posiłku pielgrzymi rozpoczęli wspólne kolędowanie, a następnie obejrzeli na sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma dwa filmy dokumentalne dotyczące walki Polaków o niezawisłość.

W uroczystościach uczestniczyli: parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego oraz lokalne chóry. Zarząd Regionu Małopolskiego reprezentował poczet sztandarowy.

A. Z.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.