Ostatnie pożegnanie Jerzego Orła

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że

dnia 9 września zmarł Jerzy Orzeł, zasłużona osobistość bocheńskiej „Solidarności”.

Były pracownik Kopalni Soli i Zakładu Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Od 1980 roku członek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” . Jako przewodniczący komisji zakładowej, organizator strajku w stanie wojennym, za co został skazany i pozbawiony wolności na 3,5 roku więzienia. Poseł  na Sejm X kadencji okręgu tarnowskiego w 1989 roku. Od 1991 do 1994 wojewoda tarnowski. W 1996 uruchomił w Bochni Radio Gama. W 2009 został dyrektorem zakładu opieki zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. 22 września 2010 odznaczony został medalem „Niezłomny w słowie”.17 sierpnia 2011 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. 27 sierpnia 2015 roku został uhonorowany krzyżem Wolności i Solidarności , który nadał mu prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, a wręczenie miało miejsce w Filharmonii Krakowskiej przez  szefa  krakowskiego IPN Marka Lasotę. Działalność Jerzego Orła na rzecz drugiego człowieka i w obronie solidarności została upamiętniona w niejednej publikacji małopolskiej „Solidarności”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 13 września 2023

o godz. 11:00 w Bazylice św. Mikołaja w Bochni.

Cześć jego pamięci.

Rodzinie i bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Małopolska „Solidarność”

Ostatnie pożegnanie