Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Sączu

1 marca, jak co roku, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 13:00 zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Kwiaty złożyli: przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z Krzysztofem Kotowiczem i Andrzejem Szkaradkiem, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej im. O. Władysława Gurgacza, przedstawiciele Muzeum Okręgowego z Dyrektorem Robertem Ślusarkiem, przedstawiciele radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

O godz. 14:00 na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu (kwatera września 1939) przy Krzyżu Sądeckich Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych hymnu państwowego i odczytaniu modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych odmówieniu modlitwy za Żołnierzy Niezłomnych odbył się apel poległych, w którym przypomniano nazwiska Żołnierzy Niezłomnych walczących o wolną Polskę na terenie Sądecczyzny. Następnie przekazano opiekę nad tym miejscem pamięci Szkole Podstawowej nr 21 im. Św. Jana Pawła II, po czym pod Krzyżem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty złożyli m.in.: poseł na Sejm Patryk Wicher, przedstawiciel Marszałka Województwa Małopolskiego, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej im. J. Olszewskiego i Klubu Gazety Polskiej im. Ks. Władysława Gurgacza, przedstawiciele Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz Rady Miasta Nowego Sącza, przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej, Ruchu Narodowego, Szkoły Podstawowej nr 21 im. św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Do zebranych przemawiali m.in.: poseł na Sejm RP Patryk Wicher, zastępca przewodniczącego Małopolskiej „Solidarności” Krzysztof Kotowicz. W uroczystości wzięła udział m.in. młodzież ze szkoły Podstawowej Nr 21, Oddziały Związku Strzeleckiego „Strzelec”, poczty sztandarowe sądeckich Szkół, Związku Armii Krajowej oraz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP PLK.

Autor: Grażyna Święs

Zdjęcia: Sylwester Adamczyk oraz Robert Bestyński.