Małopolska

Kolejne podwyżki dla małopolskich pracowników kultury

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w małopolskich instytucjach kultury wzrosną po raz piąty od 2019 roku.

Średnio o 10 proc. wzrosną wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w małopolskich instytucjach kultury. To efekt decyzji jaką podjął Zarząd Województwa Małopolskiego, który przeznaczył na ten cel blisko 12 mln złotych.

Najwyższe podwyżki otrzymają najmniej zarabiający pracownicy kultury i wyniosą one 585 zł brutto. Osoby z największymi pensjami dostaną 480 zł brutto. 

To już piąta podwyżka wynagrodzeń dla pracowników kultury w województwie małopolskim od 2019 roku. Dzięki regularnym podwyżkom, z roku na rok coraz mniej pracowników w tym sektorze otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

fot. pixabay.com

Zarówno Witold Kozłowski, który jest marszałkiem województwa małopolskiego od 2018 roku, jak również przedstawiciele związków zawodowych zwracali uwagę na poprawę dialogu w zakresie polityki wynagrodzeń w instytucjach kultury.

– Przyjęcie nas, rozmowa z nami to coś niebywałego. Poprzednio to było chamstwo. Nie miał kto do nas wyjść przed budynek urzędu, kiedy strajkowaliśmy, kiedy przez pięć, sześć lat nie było dla nas żadnych podwyżek. Niech się wstydzą poprzednicy – stwierdził Jan Kociołek, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

– Wcześniej rzeczywiście nie było z kim rozmawiać. Poprzedni zarząd był nieuprzejmy, niegrzeczny. W tej chwili wszystkie nasze spotkania idą w bardzo dobrym kierunku – ocenił Krzysztof Babraj z NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Samorządowi województwa małopolskiego podlegają 23 instytucje kultury. Liczba zatrudnionych w nich pracowników to ponad 1800 osób.

źródło: tysol.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.