Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w naszych Oddziałach
Swojczany
W zimowej aurze, podobnie jak 41 lat temu rozpoczęliśmy w Swojczanach pod Pomnikiem Prasy Podziemnej – Pomnikiem „Bibuły”, wspomnienie tamtego 13 grudnia, kiedy to władcy PRL-u wypowiedzieli wojnę Polakom. W Swojczanach, które są symbolem zwycięstwa nad komuną dla mieszkańców ziemi miechowskiej, spotkali się członkowie związku NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele szkół z gminy Charsznica i młodzież klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Swojczanach. Przypomnę, że w domu państwa Zofii i Mieczysława Sudelskich w stanie wojennym w latach 1983 – 1987 działała podziemna drukarnia Biuletynu Małopolskiego „Solidarności” – pisma wolnego od cenzury, tak wszechobecnej w czasach PRL-u. Drukarnię za zgodą państwa Sudelskich zorganizował naukowiec Akademii Górniczo–Hutniczej z Krakowa – Leszek Dulba.
O tragedii tamtych lat mówili dorośli, którzy przeżyli tamten czas. Przypomniano historię 21 letniego żołnierza, Jana Krawca z Kaliny Rędziny, który 30 października 1985 r. został zabrany na komisariat Milicji Obywatelskiej w Miechowie, ale nigdy nie powrócił do swojego domu. Mieszkańcy ziemi miechowskiej w latach 1981 – 1983 byli aresztowani, internowani i również zmuszani do wyjazdu z Polski z tzw. „paszportem w jedną stronę” – bez prawa powrotu do Polski.
Historię działania drukarni wszyscy obecni na spotkaniu przed pomnikiem znają z filmu Dariusza Walusiaka „Ze Swojczan do Wolności”, wyświetlanego w Kinie Gryf w Miechowie i wielu szkołach na ziemi miechowskiej.
Wiązanki białoczerwonych kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele „Solidarności” w asyście Mieczysława Sudelskiego i ósmoklasisty, oraz ósmoklasiści z panią Dorotą Misiek – dyrektorem Szkoły Podstawowej w Swojczanach.
Na zakończenie spotkania Krystyna Gamrat przeczytała swój wiersz dotyczący czasu stanu wojennego, pt. „Krótka historia WRON-y”. Zapalono znicze i odmówiono modlitwę za ofiary stanu wojennego w Polsce w 1981 roku.
Czesław Gamrat
Nowy Sącz
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
12 grudnia 2022 r. obchodzono w Nowym Sączu Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w 41. rocznicę jego wprowadzenia. Wieczorem o godz. 18:00 w Kościele Matki Bożej Niepokalanej – Sanktuarium Św. Rity, została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego. Koncelebrze przewodniczył proboszcz Parafii MBN ks. Czesław Paszyński, który wygłosił także okolicznościową homilię.
W nabożeństwie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe m.in. Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” PKP Cargo S.A., „Tokai Cobex”, Miasta Nowy Sącz, Służb Mundurowych – Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz liczne poczty sądeckich szkół.
Po zakończonej eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Solidarności, gdzie odbyła się dalsza oficjalna cześć obchodów. Trzymano transparenty z hasłami „Pamiętamy” oraz „Dawniej Moskwa, dzisiaj Berlin i Bruksela suwerenność nam zabiera”.
Po wysłuchaniu i odśpiewaniu przez zgromadzonych hymnu państwowego głos zabrał szef Sądeckiego Oddziału Regionu Małopolskiego Krzysztof Kotowicz.
„Spotkaliśmy się dzisiaj, by najpierw przez modlitwę przy ołtarzu, a następnie przy Pomniku Solidarności wspólnie oddać hołd ofiarom stanu wojennego. 41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim wypowiedziała wojnę własnemu narodowi. W te pamiętną noc funkcjonariusze Milicji, SB i ZOMO wdzierali się do domów i mieszkań działaczy NSZZ „Solidarność” dokonując masowych aresztowań. W wielu zakątkach Kraju padły strzały. To władza strzelała do własnego narodu. Wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny miał zdusić rozpoczęte zmiany polityczne i gospodarcze w Polsce. Stan wojenny formalnie został zakończony 22 lipca 1983 roku, ale tak naprawdę trwał do roku 1989. W wyniku prowadzonego terroru w Kraju zginęło 100 osób, a 10 tysięcy zostało internowanych. Sytuacja ta nie ominęła również ziemi sądeckiej, gorlickiej i limanowskiej. W te pamiętną noc grudniową oraz w dniach następnych internowano w Nowym Sączu 26 działaczy „Solidarności”. Dodatkowo wśród internowanych byli również dwaj studenci pochodzący z Sądecczyzny. W roku 1981 zostało aresztowanych 17 działaczy. 15 osób aresztowano w 1984 roku, a w 1985 aresztowano kolejnego studenta” – mówił Krzysztof Kotowicz. Wspomniał także śmierć ludzi związanych z „Solidarnością” – Stanisława Kuliga, Adama Legutko i Zbigniewa Szkarłata oraz zamordowanych kapłanów – ks. Jerzego Popiełuszko, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Stefana Niedzielaka.
„(…) Wprowadzenie stanu wojennego spowolniło pozytywne zmiany w naszym kraju, ale ich nie zatrzymało. W 1989 roku komuniści widząc nieuchronność przemian podzielili się odpowiedzialnością za fatalny stan państwa. Dziś jest wiele środowisk, polityków, które chcą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” wymazać, ewentualnie zachować w sferze historii, jako czas przeszły. Jednak my, ludzie „Solidarności” nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Wciąż jesteśmy i działamy. Mało tego, rozwijamy się. (…) Nie możemy zmarnować trudu ofiar stanu wojennego. Jesteśmy im to winni”. (…) „Wolność, bezpieczeństwo nie jest dana nam raz na zawsze. O te dobra należy dbać nieustannie” – podkreślił.
Po wystąpieniach złożono pod Pomnikiem „Solidarności” wiązanki kwiatów. Kwiaty złożyli m.in. internowani w stanie wojennym, przedstawiciele sądeckiego Oddziału „Solidarności”, delegacje Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność”, przedstawiciel posła na Sejm Arkadiusza Mularczyka, w imieniu Wojewody Małopolskiego dyrektor nowosądeckiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego Pan Jacek Maślanka, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Pan Krzysztof Głuc oraz przedstawiciele Prezydenta Miasta Nowego Sącza, przedstawiciele służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i Służby Więziennej, przedstawiciele sądeckich Klubów Gazety Polskiej.
Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zakończyły się tradycyjnie odśpiewaniem pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”.
Fotografie wykonane przez Sylwestra Adamczyka
Bochnia
Dnia 13 grudnia 2022 o godz.18:00 w Kościele pw. św. Pawła Apostoła odbyła się msza św. za Ojczyznę, w 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, której przewodniczył ksiądz dr Leszek Rojewski. Po mszy św. pod pomnikiem św. Jana Pawła II odśpiewano hymn „Solidarności” przy muzycznym akompaniamencie uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni. Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty, w hołdzie ofiarom stanu wojennego, m.in: NSZZ „Solidarność” Oddział Nr 4 w Bochni, z Agnieszką Morawiec na czele, Starosta Pow. Bocheńskiego Adam Korta, Burmistrz miasta Bochni Stefan Kolawiński oraz asystent Posłanki na Sejm RP Józefy Szczurek-Żelazko – Elżbieta Adamska i asystent Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca – Karol Klima. Oprawy uroczystości dopełnił poczet sztandarowy reprezentowany przez członków KZ NSZZ „Solidarność” Stalproduktu w Bochni.
Źródło : TELEWIZJA TARNOWSKA.TV