Apel Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Szanowni Państwo,

Prosimy o zapoznanie się z apelem (prośbą) Komisji Uczelnianej NSZZ
„Solidarność” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w związku z wojną
trwającą na Ukrainie.

Kraków, 17 marca 2022 r.

Szanowni Państwo,

Już w pierwszym dniu zbrodniczej rosyjskiej agresji na Ukrainę Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” UEK przyjęła Stanowisko zdecydowanie potępiające wojnę rozpętaną przez kremlowskiego dyktatora.

Dzisiaj, po trzech tygodniach trwania wojny, chcemy zwrócić się do wszystkich ludzi dobrej woli – członków naszej organizacji związkowej, ale także do każdego komu los niesłusznie cierpiącego człowieka nie jest obojętny – z prośbą o rozważanie możliwości konkretnej pomocy.

Aktualnie, potrzebujący pomocy dzielą się na tych, którzy zdołali opuścić swoją ojczyznę (Ukrainę) oraz tych, którzy z rozmaitych powodów musieli tam pozostać.

Ci, którzy znaleźli schronienie w innych krajach (przede wszystkim w Polsce) otrzymują pomoc organizowaną przez władze rządowe, samorządowe, instytucje oraz mieszkańców tych krajów.

Niezwykle trudnym wyzwaniem a zarazem wielką i pilną potrzebą jest mądra i dobrze zorganizowana pomoc świadczona tym, którzy na Ukrainie pozostali. Na szczęście jest wiele wyspecjalizowanych i godnych polecenia organizacji pomocowych.

KU NSZZ „Solidarność” UEK szczególnie gorąco zachęca do wsparcia

„Karmelitańskiego funduszu pomocy dla Ukrainy”.

W ramach funduszu pomoc organizują Karmelici Bosi posługujący w Kijowie, Berdyczowie, Gwozdawie i Charkowie. Przeorem i kustoszem Berdyczowskiego Sanktuarium jest Ojciec Rafał Myszkowski (przed laty przeor sąsiadującego i zaprzyjaźnionego z UEK klasztoru Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie). Zbierane środki przeznaczane są  na:

1. Lekarstwa (dla dwóch miejscowych szpitali: wojskowego oraz miejskiego);
  2. Pomoc w organizacji wyjazdu do Polski tych, którzy taką wolę deklarują (są to głównie matki w ciąży oraz z małymi dziećmi); a także
  3. Pomoc pozostającym na Ukrainie osobom starszym i chorym (zapewniane są konieczne lekarstwa oraz żywność).

Poniżej podajemy dane konieczne dla dokonania ewentualnego przelewu:

Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Posiadacz: Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie
IBAN: PL46150016341216300373770000
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP
Z dopiskiem: „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”(Mt 25, 40).

W imieniu KU NSZZ „Solidarność” UEK

Jan Tatar