Małopolska

84. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ. PAMIĘTAMY!

1 września obchodziliśmy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Organizatorami uroczystości, które odbyły się w Krakowie byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Krakowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się na cmentarzu Rakowickim przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. Obecni byli: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Šipošová, konsul Francji w Krakowie Pauline Rouchouze, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

W trakcie uroczystości został odczytany Apel Pamięci, po którym kompania honorowa wykonała salwę honorową. Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii „Kraków”. W trakcie apelu przywołano pamięć nie tylko żołnierzy Września, ale także pracowników instytucji państwowych, którzy na swych stanowiskach pracy podejmowali walkę z niemieckim okupantem i niejednokrotnie ginęli lub byli potem represjonowani, jak kolejarze, pocztowcy, policjanci.

Ciąg dalszy obchodów rocznicy kontynuowano o godz. 17.30 w katedrze na Wawelu, gdzie, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, odprawiono mszę świętą w intencji wszystkich ofiar poległych w walce o niepodległość Ojczyzny.

Z ramienia NSZZ „Solidarność” w uroczystościach uczestniczyli Adam Lach, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego oraz Andrzej Gębara członek Zarządu oraz poczet sztandarowy Regionu.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.