Małopolska

Zbiórka krwi 135 m pod ziemią w Kopalni Soli „Wieliczka”

Szanowni Państwo, informujemy o grudniowej odsłonie akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zbiórkę w zabytkowej kopalni organizuje MK NSZZ „Solidarność”.

Krew ratuje ludzkie zdrowie i życie, ale nie można jej ani wyprodukować, ani kupić. Można ją jednak podarować. Taka sposobność będzie już 7 grudnia w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni zaprasza na zimową odsłonę akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Tym razem krwiodawcy spotkają się 135 m pod ziemią w malowniczej komorze Jana Haluszki.

Oddawanie krwi nie boli, nie jest też żadnym obciążeniem dla zdrowego organizmu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w swoim serwisie internetowym na bieżąco informuje o najpilniejszych potrzebach. Warto jednak pamiętać, że każda grupa krwi jest na wagę życia – niezbędna przy operacjach, transfuzjach, ratowaniu ofiar wypadków.

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia, a nie przekroczyła 65. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z przeciwwskazaniami, te bowiem dzielą się na czasowe (z oddawania krwi może wyłączyć np. świeży tatuaż czy ekstrakcja zęba) oraz trwałe (np. choroby autoimmunologiczne). Donację poprzedza szczegółowy wywiad medyczny i badania wstępne. Jednorazowo oddaje się jedną jednostkę krwi, tj. 450 ml.

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” nieprzerwanie od roku 2016 i przyniosła już ponad 800 litrów bezcennego płynu. Honorowi krwiodawcy spotykają się w Wieliczce dwukrotnie – w lipcu oraz w grudniu. Tej zimy zbiórka odbędzie się pod ziemią w godzinach 10.00-16.00. Zjazdy do kopalni szybem Daniłowicza co pół godziny do 9.00 do 14.00. Każdy krwiodawca otrzyma posiłek regeneracyjny i bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Organizatorem akcji „Podaruj krew, podaruj życie” jest MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Współorganizatorami – Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zbiórkę wspiera działający przy kopalni Klub HDK.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.