XX rocznica śmierci płka R. Kuklińskiego
10 i 11 lutego uczestniczyliśmy w obchodach 20. rocznicy śmierci Ryszarda Kuklińskiego, honorowego obywatela Krakowa. Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali Daniel Pokuta zastępca przewodniczącego Regionu oraz poczet sztandarowy Regionu.
Uroczystości rozpoczęły się 10 lutego uroczystą mszą świętą odprawioną z ceremoniałem wojskowym w klasztorze O.O. Kapucynów w Krakowie. Nazajurz przy pomniku na pl. Nowaka-Jeziorańskiego odbyły się patriotyczne uroczystość z udziałem dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr. hab. Filipa Musiała. Uroczystości zaczęły się od krótkiej modlitwy za gen. Kuklińskiego zmówionej przez o. Jerzego Pająka, a organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Następnie delegacje poszczególnych organizacji złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poświęconym pamięci czynów płka Kuklińskiego.
Ryszard Kukliński był pułkownikiem LWP, który w 1971 r. podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, której przekazał dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego, m.in. ataku ZSRR i Układu Warszawskiego na państwa NATO. Motywacją jego czynów była świadomość, że ewentualny konflikt zbrojny w Europie, który w czasach zimnej wojny groził użyciem broni jądrowej, unicestwi Polskę. W listopadzie 1981 r. z obawy przed dekonspiracją Kukliński został wraz z rodziną potajemnie wywieziony z Polski.
W 1984 r. sąd wojskowy PRL skazał go zaocznie na karę śmierci. Jedenaście lat później, już Po upadku państwa, wyrok uchylono w 1995 roku, a rok później minister obrony narodowej przywrócił Kuklińskiemu stopień pułkownika. Po uniewinnieniu i rehabilitacji został oficjalnie ekspertem departamentów obrony oraz stanu uzyskując także amerykański stopień pułkownika. Oficjalnie odwiedził też Polskę odwiedził w 1998 r. Przyjął wtedy honorowe obywatelstwo Krakowa. Oficjalnie brak informacji na temat prób zemsty ze strony ZSRR w stosunku do samego płka Kuklińskiego, ale jego dwaj synowie zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach,
Po jego śmierci 20 lat temu urnę z prochami Ryszarda Kuklińskiego sprowadzono do Polski i w 2004 r. złożono ją w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W roku 2016 pułkownik został pośmiertnie awansowany na generała brygady.