Małopolska

Wiec Wolnych Polaków w Nowym Sączu

W sobotę 10 lutego br. w Nowym Sączu odbył się więc pod hasłem „Wolni Polacy w Niepodległej Polsce”.

Organizatorami wiecu były środowiska niezależne i patriotyczne m.in.: Kluby „Gazety Polskiej”, Klub Inteligencji Katolickiej, Członkowie „Solidarności”, Więźniowie polityczni stanu wojennego, Biura Poselskie Prawa i Sprawiedliwości z Posłami na Sejm RP Arkadiuszem Mularczykiem, Patrykiem Wichrem i Barbarą Bartuś oraz NSZZ „Solidarność” z wiceprzewodniczącym Małopolskiej „Solidarności” Krzysztofem Kotowiczem.

Przewodniczącym zgromadzenia był Andrzej Szkaradek. Na początku został odśpiewany hymn państwowy. Rozpoczynając zgromadzenie, Andrzej Szkaradek mówił – „Tusk swoimi działaniami skutecznie zjednoczył środowiska prawicowe wokół Prawa i Sprawiedliwości, przynajmniej w Nowym Sączu. […] Musimy zdecydowanie powiedzieć: dość łamania podstawowych zasad Konstytucji i praworządności w mediach publicznych, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości, dość zakłamania i antypisowskiego hejtu, dość upokarzania społeczeństwa przez rządzącą „koalicję zemsty 13 grudnia”! Niepokojące zapowiedzi i zastraszanie niezależnych instytucji, zapowiedzi przejęcia siłowego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Narodowego Banku Polskiego oraz ograniczenia praw Kościoła katolickiego, wprowadzanie do szkół ideologii lewackich czy likwidacja CBA muszą budzić nasz niepokój i sprzeciw.Koalicja zemsty 13 grudnia” i Tusk niszczą ustrój demokratycznego państwa polskiego, ale oni też idą po naszą wolność! Nie ma na to naszej zgody! Ostatnio przeszkadzają im nawet symbole Polski walczącej!”

Podczas wiecu głos zabierali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprzewodniczący Małopolskiej ‘Solidarności” Krzysztof Kotowicz.

Poseł Arkadiusz Mularczyk mówił: – „Mamy w naszym kraju postępujące bezprawie. Państwa obecność pokazuje, że na to nie ma naszej zgody. Dlatego dziękuję państwu, że jesteście tutaj na sądeckim rynku. […] Działania, które są podejmowane od 13 grudnia przez tę koalicję, są bardzo niebezpieczne dla naszej suwerenności i naszego bezpieczeństwa. Widzimy pozbywanie się kompetencji państwa na rzecz Unii Europejskiej”. Zarzucił rządowi Donalda Tuska: zgodę na przyjmowanie do Polski migrantów, zgodę na przyjmowanie polityki klimatycznej, atakowanie naszych sojuszników w Stanach Zjednoczonych, kwestionowanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz zaprzestanie żądania reparacji od Niemiec.

– „Ta polityka jest polityką resetu. To jest Plan Tuska, ograniczanie polskiej suwerenności, ograniczenie rozwoju naszego kraju, ale też polityka, którą już znamy, bo ją pamiętamy. […] Będą nam mówić, że nie ma pieniędzy, i pieniędzy nie będzie. To jest ta polityka. Nie ma na laptopy dla uczniów, nie ma tanich kredytów dla mieszkania. W grudniu tego roku dochody z VAT-u spadły o 36 procent. Jak to się dzieje, że gdy oni rządzą, to spadają wpływy z podatków?” – mówił poseł Mularczyk.

Poseł Patryk Wicher w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na edukację dzieci i młodzieży, plany pozbawiania ich dostępu do historii czy religii, którą obecna „koalicja 13 grudnia” ma zamiar wyrzucić ze szkół. – „Chcą, żeby młodzież, która nie będzie robiła zadań, miała ograniczony dostęp do biologii, fizyki czy chemii. A wszystko, żeby nie miała podstawowej wiedzy. Nie możemy pozwolić na zniszczenie polskich dzieci i młodzieży. Oni muszą mieć wiedzę” – mówił Poseł Patryk Wicher.

Poseł Barbara Bartuś w swoim wystąpieniu mówiła o hejcie, który jest bardzo rozpowszechniony w internecie. Jako przykład podała, że pod relacją o Gorlickim Konkursie Pieśni Patriotycznej na jej facebookowym profilu było mnóstwo wulgarnych komentarzy. – „Dzieci pięknie śpiewały “Mazurka Dąbrowskiego”, “Rotę” czy “Boże coś Polskę” i pod tym pojawiał się hejt. Nie możemy na to pozwolić. Przeciwstawiajmy się temu, ale kulturalnie i z uśmiechem” – mówiła poseł Barbara Bartuś. Zwróciła również uwagę, jak duże zagrożenie niesie dla młodych ludzi tabletka „dzień po”, a ustawa jej dotycząca jest aktualnie procedowana w Parlamencie.

W swoich wystąpieniach posłowie Prawa i Sprawiedliwości przypominali także o wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy programach społecznych i socjalnych (m.in. 500 plus a obecnie już 800 plus, 300 plus, wyprawka dla dzieci), środkach finansowych przekazanych samorządom na inwestycje m.in. drogi, budowę mostów, domów kultury, przedszkoli, sal sportowych. Apelowali o aktywnośćw zbliżających się wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego..

Krzysztof Kotowicz, wiceprzewodniczący małopolskiej “Solidarności” mówił – „To „Solidarność” wywalczyła w Polsce demokrację i teraz ponownie o przestrzeganie zasad prawa i demokracji się upominamy. Nie wolno nam stać z boku. Mamy prawo, a nawet obowiązek mówić, jakiej Polski chcemy obecnie oraz dla przyszłych pokoleń. Chcemy, żeby była sprawiedliwa i bezpieczna, oparta na wartościach zapisanych w preambule NSZZ “Solidarność”. […] Mówimy zdecydowanie NIE dla łamania podstawowych zasad Konstytucji i praworządności w mediach publicznych, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości, NIE dla likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, NIE dla likwidacji wolnych niedziel w handlu, NIE dla ataków na Kościół Katolicki. Domagamy się szacunku dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy!”

Pomiędzy przemówieniami skandowano hasła m.in. „Ruda wrona orła nie pokona”, „Tu jest Polska”, „Raz sierpem, raz młotem Tuskową hołotę”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” „Precz z komuną”, „Solidarność”, „Nie ma wolności bez Solidarności”, „Bądźmy razem”, „Wolne media”, „Republika”, „Znajdzie się prycza dla Sienkiewicza”, „Cela dla Bodnara”, „Do Berlina”.

Wiec zgromadził ponad 1000 osób, wśród których byli mieszkańcy Nowego Sącza oraz okolicznych miejscowości m.in. Kamionki Wielkiej, Krynicy, Gródka n. Dunajcem, Limanowej, Gminy Laskowa. Wśród zgromadzonych liczną grupę stanowili przedstawiciele „Solidarności” m.in. z PKP Cargo, ZUS, Pracowników Oświaty Gródek n. Dunajcem, Newag, Tokai Cobex, MPK, Nowomag.

Na transparentach można było przeczytać hasła: “Dawniej Moskwa, dziś Bruksela suwerenność nam zabiera”, “Wolni Polacy w niepodległej Polsce”, “Republika-prawda i tlen, kłamie i smrodzi nas TVN”, “Nie chcieliście kaczki z kotem, macie Donalda z sierpem i młotem”, „Ruda wrona Orła nie pokona”.

Wiec trwał ponad godzinę i zakończył się odegraniem pieśni „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Tekst: Grażyna Święs

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Roberta Bestyńskiego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.