Małopolska

W Spale obraduje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”

Obradujący dziś w Spale członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” jednogłośnie przyjęli stanowisko, w którym apelują o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum

– Po raz pierwszy przy wyborach parlamentarnych będziemy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum w bardzo ważnych punktach dla każdego Polaka, a w szczególności dla pracownika – powiedział dziś prezentując stanowisko Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”.

Apel o udział w święcie demokracji

„Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość swoich członków, sympatyków i całego społeczeństwa” – piszą w stanowisku członkowie KK.

„Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność” walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają” – przekonują członkowie KK.

„Obecność na wyborach to nasz obowiązek”

– Uważam, że naszym obowiązkiem jest branie udziału w wyborach i popieranie tych kandydatów, którzy popierają idee Solidarności. Nie głosowanie w wyborach to de facto głosowanie na wszelkich przeciwników zmian propracowniczych właśnie

– mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów.

– Obecność na wyborach to jest zawsze obowiązek. Referendum to zaś podwójny obowiązek. Ciężar gatunkowy pytań referendalnych obliguje nas do tego, żeby wziąć udział w obu wydarzeniach, a jako związkowiec powiem wprost – kwestia wieku emerytalnego, a szerzej również kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych, a także zwiększenia dwa razy środków finansowych dla Narodowego Funduszu Zdrowia to dokonania, o których trzeba pamiętać. Musimy także idąc do referendum i na wybory pamiętać o tym, jak sytuacja w służbie zdrowia wyglądała osiem lat temu

– przekonuje zaś Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S”.

Zebrani przyjęli też stanowisko w tej sprawie.

Poniżej pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum.

W sposób szczególny zachęcamy do udziału w referendum – najbardziej bezpośredniej formie demokracji – która powinna być na stałe powiązana z wyborami, tak abyśmy jako obywatele mieli możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach bez podejmowania ogromnego wysiłku na rzecz organizowania komitetów obywatelskich i zbierania podpisów.

Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” jedno z pytań referendalnych dotyczy wieku emerytalnego. Dla naszego Związku jest to odsunięte w czasie głosowanie, pod którym jedenaście lat temu „Solidarność” walcząc z wydłużeniem wieku emerytalnego zebrała ponad 3,5 mln podpisów. Ironią losu jest to, że tacy ludzie jak ówczesny premier Donald Tusk, który nazywając nas wtedy pętakami i wyrzucając ogromny społeczny wysiłek do kosza, dzisiaj nadal wzywa do tego samego. To dowód, że tacy ludzie nigdy się nie zmieniają.

Zbliżające się wybory parlamentarne i połączone z nimi referendum, to nie tylko wielkie święto demokracji, to również ważny obywatelski obowiązek i odpowiedzialność. Również wobec wielkich geopolitycznych zawirowań, groźnych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” tradycyjnie nie wskazuje na kogo należy głosować, ufając w mądrość swoich członków, sympatyków i całego społeczeństwa. Prosimy jednak, aby podejmując decyzje przy urnach wyborczych i referendalnych odrzucać tych, którzy wielokrotnie kłamali, niedotrzymywali obietnic, czy sprzeniewierzali się postulatom „Solidarności”. Nawet jeśli dzisiaj mówią coś innego. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować i ważne jest czy ludzie, których wybierzemy, zechcą to zachować.

W dalszej części dzisiejszego posiedzenia członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” będą poruszali m.in. kwestie związane z organizacją Krajowego Zjazdu Delegatów, który ma odbyć się w październiku w Spale.

Za www.tysol.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.