Małopolska

Wybory w TAURONIE

23 marca w Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się wyjazdowe posiedzenie Międzyzakładowego Zebrania Delegatów Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w TAURON Kraków.

Delegaci zakładów zlokalizowanych od Jeleniej Góry, przez Wałbrzych Gliwice, Częstochowę, po Kraków i Tarnów, wysłuchali sprawozdania z działalności Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej i Organizacji Międzyzakładowej, z których dowiedzieliśmy się że minione pięć lat kadencji nie przebiegało w Tauronie spokojnie. Zajmowano się m.in. sprawami płacowymi, sprzeciwiano tzw. wykupowi nagród jubileuszowych, dalszej konsolidacji grup kapitałowych w polskiej energetyce, sprawami BHP, sprawami dodatkowej opieki zdrowotnej, wypłatami z Zakładowego Funduszu Socjalnego, benefitami oferowanymi związkowcom przez Związek. W swej działalności uciekano się do pikiet przed siedzibami dyrekcji spółek, referenda strajkowego, a nawet trzydniowej okupacji siedziby jednej ze spółek. Mimo to, jak podkreślał dotychczasowy przewodniczący organizacji Międzyzakładowej Mirosław Brzuśnian, „Solidarność” jako największy związek zawodowy w Tauronie okazywał się skuteczny w działaniu i nie tylko nadawał ton rozmowom i negocjacjom z kierownictwem spółek, ale także wpływał na decyzje innych związków zawodowych.

W posiedzeniu uczestniczyli prezes PT PiRE, Radosław Pobol, reprezentujący władze wszystkich spółek, Adam Lach, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Związku, szef Krajowej Sekcji Pracowników Energetyki, Marek Boiński oraz Andrzej Gębara, przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej.

Marek Boiński poinformował o działaniach Sekcji Krajowej w walce o zachowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Udało się nawiązać negocjacje ze Związkiem Pracodawców Polskich, by w trosce o to bezpieczeństwo zrównać w prawach wszystkich pracowników energetyki, gdyż obecnie jest zróżnicowanie na energetykę z węgla kamiennego, energetykę z węgla brunatnego lub energetyczne grupy kapitałowe.

Głos zabrał też Adam Lach, przewodniczący Regionu Małopolskiego, który poinformował zebranych zarówno o zmianach zachodzących w Związku, głównie zmianie pokoleniowej, jak również o zmianach organizacyjnych w Regionie. Szczególna uwagę zwrócił na wzrost ilości członków Związku i to tam, gdzie dotychczas były z tym kłopoty, jak choćby w Policji, czy w firmach z kapitałem zagranicznym, ale także jednostkach samorządu terytorialnego. Poinformował też o zaangażowaniu Regionu Małopolskiego i całego Związku w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Zebranie było też okazją do poinformowania o zasadach działania Fundacji Tauronu, szczególnie o pomocy tym pracownikom, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy. Podkreślano, że starania pracowników o pomoc w finansowaniu nietypowych i kosztownych procedur medycznych wymaga wcześniejszego złożenia o taką pomoc. Fundacja nie refunduje faktur za wykonane już zabiegi i procedury.

Na koniec wszyscy delegaci i ich środowiska zaproszeni zostali do udziału w II Białym Marszu Papieskim w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, który odbędzie się w Krakowie 2 kwietnia, a zakończy się czuwaniem pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 4.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.