Święto Kolejarzy
25 listopada w dzień Świętej Katarzyny kolejarze w całej Polsce obchodzili swe święto. Małopolska Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność swe obchody Dnia Kolejarza przełożyła na wtorek 26 listopada. W tym dniu w krakowskim kościele p.w. św. Floriana o godz. 14.30 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji wszystkich kolejarzy i ich rodzin, a następnie spotkanie towarzyskie braci kolejarskiej.
Z tej okazji zapytaliśmy przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” Ireneusza Dynowskiego czego należy życzyć kolejarzom w Dniu ich Święta A.D. 2024?
Ireneusz Dynowski: Przede wszystkim bezpieczeństwa! Bezpieczeństwa na torach, bezpiecznych warunków wykonywania pracy, bezpiecznego przewozu pasażerów i towarów, a przede wszystkim zadowolenia klientów z naszej pracy.
Szczególnie zaś dobrych perspektyw rozwoju polskich kolei i zachowania naszych stanowisk pracy, a więc warunków, na jakich mają wejść na nasze tory obcy przewoźnicy, odpowiedzi na pytanie co z naszą ekspansją na obce rynki, co z rozwojem sieci Kolei Dużych Prędkości, bo dotychczas nawet nie określono, jaka ta prędkość ma być: 200, 250, czy 300 km/godz., a co za tym idzie określenie parametrów budowanych nowych torów i nowego taboru, do czego przymierzają się już polscy producenci lokomotyw. A przede wszystkim, ile tych linii Dużych Prędkości ma być, bo jak na razie warunki te spełniają tylko niektóre odcinki CMK.
Przebieg tegorocznych uroczystości Dnia Kolejarza najlepiej opisał przedstawiciel kolejarskiej braci w strukturach Związku, Bogdan Ostrowski, którego treść niniejszym przytaczamy:
Dumni z kolejowego munduru
Dla nas kolejarzy wykonywana praca ma szczególny wymiar ponieważ wiemy, że jest ona wyjątkowa. Jest służbą wykonywaną dla naszych rodaków. Dlatego „orzełek” na kolejarskiej czapce jest dowodem rangi jaką posiada nasz zawód. Historycznego wkładu w odzyskanie niepodległości w 1918 r., bohaterskiej obrony Ojczyzny w 1939 r. i czasu konspiracji podczas okupacji. Przez ten cały czas kolejarze płacili swoją krwią za wierność Polsce. W lipcu 1980 r zapoczątkowali opór polskiego społeczeństwa przeciwko komunistycznemu systemowi. Wydarzenie to nosi dzisiaj nazwę Lubelskiego Lipca.
Dzięki naszej służbie, komunikujemy podróżnych w Polsce, wożąc ich na co dzień do pracy, szkoły, uczelnie, w celach turystycznych, wypoczynku, rodzinnych kontaktów itp. Dostarczamy towary na miejsce przeznaczenia. Wykonujemy przewozy związane z obronnością kraju. Dlatego jesteśmy dumni z naszego kolejowego munduru. Cieszymy się, z zielonego światła, które zapaliło się dla kolei w ostatnim dziesięcioleciu. Dzięki temu możemy służyć społeczeństwu na modernizowanych liniach kolejowych i w nowoczesnym taborze. Mamy satysfakcję z tego, że coraz więcej ludzi wybiera kolej jako swój ulubiony rodzaj transportu.
Obchody Święta Kolejarza w 2024 r. rozpoczęły się tradycyjnie w naszej kolejarskiej parafii czyli w Bazylice św. Floriana przy Pl. Matejki w Krakowie. 26 Listopada podczas uroczystej Mszy św. modlono się wspólnie za wstawiennictwem patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej o pomyślność całego środowiska kolejowego a szczególnie pracowników z Grupy PKP Cargo co stracili pracę i obecnie przeżywają trudne chwile. Jan Kłos wprowadził do Bazyliki poczty sztandarowe wystawione przez organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” oraz Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy. Nadały one naszemu świętu właściwą rangę. Kolejarze włączyli się w oprawę liturgii przygotowując stosowne komentarze, modlitwę wiernych oraz procesję z darami.
Liczni wierni, którymi byli pracownicy kolejowych spółek wypełnili Bazylikę św. Floriana. Obecny był też Tomasz Zaborowski, przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
Ks. Grzegorz Szewczyk, Duszpasterz Kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej, który odprawiał Mszę św. przypomniał postać Św. Katarzyny, jej niezłomną postawę, która powinna być wzorem dla nas wszystkich, szczególnie teraz w tak niespokojnych czasach, w których żyjemy.
Podziękowania za wspólną modlitwę i sprawowanie Eucharystii w imieniu całego środowiska kolejarzy przekazał Ireneusz Dynowski przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy „Solidarność” w Krakowie. Podziękował zwłaszcza pocztom sztandarowym za uczestnictwo w kolejowym święcie, nawiązał do trudu kolejowej służby, niebezpieczeństw z nią związanych, pamięci zmarłych i tych, którzy zginęli na służbie w skutek wypadków kolejowych. Życzył wszelkiej pomyślności całemu środowisku kolejarzy, które powinno być zawsze jednością.
B.O