Małopolska

Spotkanie z red. Maciejewskim

16 lutego odbyło się spotkanie z red. Jakubem Maciejewskim korespondentem wojennym TVP, autorem książkowego reportażu pt. „Wojna”, a obecnie współpracownikiem tygodnika „Sieci”. Spotkanie zorganizowało Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” działająca przy Zarządzie Regionu Małopolskiego w Krakowie wspólnie z krakowskim Klubem „Gazety Polskiej”.

Autor opowiadał swoje przeżycia z pobytu na froncie ukraińsko-rosyjskim, pod ostrzałem artyleryjskim i bombowym, często amunicja zakazaną konwencjami międzynarodowymi oraz warunki życia Ukraińców na terenach przyfrontowych i okupowanych, skąd w ciągu kilku miesięcy Rosjanie wywieźli w głąb Rosji w celu wynarodowienia 100 tys. dzieci.

Wiele uwagi poświęcono też dysproporcji w wyposażeniu sprzętowym obu armii, które walczą wzdłuż linii frontu mającego ponad tysiąc kilometrów. – Jeśli Zachód uważa, że wydatnie pomaga Ukrainie dostawami sprzętu, to trzeba sobie zdać sprawę, jaki efekt przyniesie przysłanie 100 czołgów  rozmieszczonych na takim froncie z obietnicą, że następną setkę przyślą za pół roku? – tłumaczył red. Maciejewski.

Opowiadał też o zbrodniach wojennych popełnianych przez stronę rosyjską na żołnierzach i ludności ukraińskiej.

Spotkanie zakończyło się autografami autora wpisywanymi w książce wydanej przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk.  Red. Maciejewski przyrównywał też sytuację na Ukrainą z sytuacją w Polsce i zagrożeniem ze strony rosyjskiej dla naszego państwa i narodu.

A. Z.  

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.