Małopolska

Spotkania z Posłem na Sejm RP Łukaszem Kmitą

W piątek 15.03.2024. odbyły się dwa spotkania posła na Sejm RP Łukasza Kmity z organizacjami związkowymi: w MPO w Oddziale na Baryczy, a następnie w Komisji MPK przy ul. Brożka w Krakowie.

Obydwie te firmy są spółkami miejskimi, które borykają się z podobnymi problemami.

Organizatorami i gospodarzami spotkań były organizacje NSZZ „Solidarność”: MPO na czele z przewodniczącą Magdaleną Sokołowską oraz w MPK z przewodniczącym Piotrem Jurczykiem.

Jednym z wielu problemów w MPO jest wg. pracowników złe ustalanie budżetu. Jest to całoroczny budżet, a przy mroźnych zimach potrafi się wyczerpać się w kilkanaście tygodni. Brakuje wtedy pieniędzy na okres wiosenno-letni. Stwierdzono, że w Krakowie jest ponad 50 parków i podano przykład, że w Wiedniu, który jest dwa razy większy, jest ich ponad 900.

Dyskutowano o rozbudowie komunikacji tramwajowej, autobusowej i lepszych połączeniach miasta z gminami podkrakowskimi. Omawiano rozbudowę pętli tramwajowych i autobusowych. Wszyscy zanegowali rozbudowę taboru o autobusy elektryczne, które są bardzo drogie w eksploatacji, a dodatkowo brakuje infrastruktury do ich ładowania.

Zaznaczono, że problemy, które poruszono podczas spotkań, dotyczą nie tylko spółek MPO i MPK, ale wpływają na codziennie życie mieszkańców Krakowa i okolic.

Podczas spotkań padły wnioski, że nigdy nie powinno dojść do sprzedaży spółek komunalnych, tak jak miało to miejsce w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu.

Jednocześnie wyrażono aprobatę dla ustępującego Prezydenta J. Majchrowskiego za to, że nie dopuścił do sprzedaży spółek miejskich, mimo różnych zakusów.

Podobne spotkania z Posłem Łukaszem Kmitą odbyły się również m.in. w Hucie ArcelorMittal oraz w Radzie Regionalnej Sekcji Kolejarzy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Posłem na Sejm RP Łukaszem Kmitą, które odbędzie się w najbliższy piątek, 22.03.2024., o godz. 12.00 w siedzibie Zarządu Regionu Małopolskiej Solidarności przy Pl. Szczepańskim 5, sala 406, IV piętro.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.