Małopolska

SOLIDARNI W SPORCIE 2024

19 marca odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w ramach XXIX edycja Konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, „Solidarni w Sporcie”. Jak co roku wyróżniono sportowców i trenerów wyróżniających się swą postawą i osiągnięciami, w sporcie, w tym uczestników zawodów specjalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Nagrodzeni zostali też animatorzy życia sportowego i ludzie organizujący w różnych środowiskach wydarzenia sportowe sprzyjające integracji społecznej i upowszechnianiu postaw wzajemnej i szlachetnej rywalizacji bez względu na wiek i możliwości fizyczne.

W tym roku wyróżnieni zostali:

1. Ks. ŁUKASZ NIZIO

Z woli ks. abp Marka Jędraszewskiego duszpasterz środowisk sportowych w Archidiecezji Krakowskiej, który jak sam mówi pragnie otoczyć modlitwą całe środowisko sportowe: zawodników, trenerów, działaczy, kluby i związki sportowe, „aby działo się tam dobro”. Wykonując swoją misje stara się być tam gdzie jest potrzebny, służy swoją osobą zarówno w dobrych jak i trudnych chwilach ludzi sportu. Na co dzień pracuje jako wikariusz w Parafii św. Judy Tadeusza.

2. KRZYSZTOF WOJDAN

Krzysztof to wieloletni judoka krakowskiej Wisły, olimpijczyk z Atlanty (1996), startujący w kategorii 71 kg. Był zawodnikiem Pałacu Młodzieży Tarnów (1978-1987) i TS Wisła Kraków (od 1987), gdzie trenowali go Czesław Łaksa i Marek Tabaszewski. Zdobył dziesięć medali indywidualnych mistrzostw Polski seniorów, w tym trzy złote (1993, 1994, 1999), dwa srebrne (1992, 1996) i pięć brązowych (1989, 1995, 1998 – w kat. 71 kg i 1998, 1999 w kategorii open). Jego największymi sukcesami międzynarodowymi były brązowy medal w turnieju drużynowym Uniwersjady w Fukuoce (1995), brązowy medal w drużynowym turnieju mistrzostw Europy (1994). W 1994 zdobył również brązowy medal akademickich mistrzostw świata w turnieju indywidualnym. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996). Posiada stopień 6 dan[1]. Po ukończeniu kariery zawodniczej oddał się całkowicie pracy z młodzieżą zakładając i prowadząc sekcję UKS Grot Judo Kraków. W swoim życiu był również antyterrorystą i pirotechnikiem pracując w latach 1987-2009 pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Do szeroko rozumianej tężyzny fizycznej przywiązuje dużą wagę, mówiąc w jednym z wywiadów tak – Trzeba być w ruchu, bo w domu ludzie umierają. Gdy się jest aktywnym, człowiek wolniej się starzeje. Każdy potrzebuje ruchu. To nie musi być wyczyn, ale jakikolwiek ruch. Po zmianach ustrojowych nasze społeczeństwo się obudziło, wielu robiło biznesy, ale zapomniało o ruchu. Wady postawy dzieci i młodzieży są ogromne. Dlatego podoba mi się moda na bieganie i jazdę na rowerze

3. Trener TOMASZ TUŁACZ

Skromy, lecz wielki duchem człowiek, pasjonat i najdłużej pracujący w jednym klubie trener wśród wszystkich trenerów w Ekstraklasie. Przekonuje, że mimo upływu ośmiu lat w jednym miejscu i trwającego przez ten czas statusu jednego z wielu klubów I-ligowych, nigdy nie czuł się znużony. W jednym z wywiadów powiedział: Jak mi się może znudzić pobyt tutaj przy takiej dynamice pracy? Cały czas coś się dzieje dobrego. Cały czas czuję się bodźcowany przede wszystkim faktem, że wyraźnie idziemy w dobrym kierunku. Widzę to po wszystkich – ze sztabem i drużyną włącznie. Trudno odczuwać znużenie, a po awansie to już w ogóle nie ma takiego tematu. Zawsze wierzy w sens wykonywanej pracy. Tak jak w Niepołomicach widzi możliwość rozwoju i robienia czegoś, co daje mu satysfakcję. Ma różne zadania do wykonania i osiąganie celów sprawia mu radość.

4. SŁAWOMIR KONOPKA

Organizator we współpracy z Gminą Krynica Zdrój oraz wsparciu Województwa Małopolskiego Europejskiego Festiwalu Biegowego. To wyjątkowe wydarzenie sportowo-kulturalne, które na swoją stolicą wybrało Krynicę-Zdrój w sercu Beskidu Sądeckiego, gdzie rozgrywa się impreza, na którą wszyscy czekają cały rok. Oprócz pięciu widokowych i zróżnicowanych pod kątem trudności tras, poprowadzonych przez Beskid Sądecki i Beskid Niski organizatorzy przygotowują wyjątkowe nagrody, o które warto będzie powalczyć. Do tego atrakcyjne pakiety startowe, limitowane pamiątki, smaczne i obfite punkty żywieniowe, a także obszerna relacja fotoreporterska to od dziś znaki szczególne Europejskiego Festiwalu Biegowego! Biegi górskie organizuje od 9 lat, ale wie, że EFB to wydarzenie bez precedensu. Zapewnia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a organizatorzy dołożą wszelkich starań, by Krynica zagościła na biegowej mapie na długo. Wielki pasjonat biegów, który w krótkim okresie czasu potrafił zachęcić do udziału w EFB tysiące osób. I który nie wyobraża sobie życia bez biegów.

5. ALEX BORUCKI

Młody kajakarz Kolejowego Klubu Wodnego 1929 Kraków i jeden z najzdolniejszych polskich kajakarzy. Siedemnastolatek przygodę z kajakarstwem rozpoczął w UKS Olimp Kraków, jego pierwszym trenerem był Marek Paliś. W drugim roku młodzika przeniósł się do Kolejowego Klubu Wodnego 1929, gdzie opiekuje się nim trener Bogusław Biros. Ten sam wybitny szkoleniowiec poprowadził Adriannę Kąkol do tytułów mistrzyni świata i Europy w czwórce seniorek. Trener tak mówi o swoim podopiecznym: Sukces młodego kajakarza to wynik nie tylko talentu, ale również ciężkiej pracy, oddania i poświęcenia. Alex od samego początku wiedział, że kajakarstwo to jego powołanie. Jego marzeniem było zdobywanie mistrzostw i reprezentowanie swojego kraju na międzynarodowych zawodach. Triumf naszego zawodnika to efekt wielu lat pracy, poświęcenia i oddania, ale także pasji do tego, co robi. Osiągnięcie przez niego najwyższego poziomu sportowego wymagało dyscypliny oraz gotowości do stawienia czoła wielu trudnościom. Wśród osiągnięć warto wymienić m.in. te w zakończonych młodzieżowych mistrzostw Europy, gdzie zdobył brązowy medal w rywalizacji jedynek na 1000 metrów, złoto w finale K1 500 metrów oraz trzecie miejsce w finale K1 200 metrów. Z mistrzostw świata juniorów Alex Borucki przywiózł złoty medal K-1, na dystansie 500 m, srebrny medal K-2, na dystansie 500 oraz brązowy medal K-4, na dystansie 500 m.

6.  WITOLD SKUPIEŃ

Paraolimpijczyk, reprezentuje klub ZOMA Team Obidowiec Obidowa. W 2023 roku zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata w biegach narciarskich: złoto za bieg na 18 km techniką klasyczną oraz srebro na 10 km techniką dowolną. Jest też podwójnym mistrzem Polski. Poprzez swoją postawę i doświadczenie zyciowe, gdy w wieku 11 lat został porażny prądem i stracił prawą rękę poniżej łokcia oraz część lewej dłoni nie załamał się. Postawił na sport. Trzykrotnie wziął udział w igrzyskach paraolimpijskich. Swoje początki ze sportem tak wspomina: To był jeden wielki zbieg okoliczności…- Byłem już dorosłym człowiekiem, po liceum, pracowałem w firmie ubezpieczeniowej i biurze podróży. Wiedziałem, że osoby z niepełnosprawnościami prowadzą samochody, a ponieważ auto było mi potrzebne do pracy, zdecydowałem się zrobić prawo jazdy. Jestem z okolic Nowego Targu, w naszym mieście nie było żadnej szkoły nauki jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, była natomiast w Nowym Sączu. To tylko 80 km. Pojechałem tam i okazało się, że właścicielem tej jedynej odpowiedniej dla mnie szkoły nauki jazdy jest były paralimpijczyk, medalista z Albertville z 1992 roku, pan Damian Marian, który nie miał dłoni i biegał z jednym kijem. Dzięki niemu zobaczył mnie śp. pan Staszek Ślęzak, który powiedział: „jesteś wysoki, szczupły, będziesz biegał na nartach”.- No i się zaczęło. 17 lat po Katarzynie Rogowiec odebrał analogiczne wyróżnienie, tytuł Sportowca Bez Barier w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. To jest takie spełnienie marzeń i nagroda będąca zachętą do dalszej pracy.

7. ANDRZEJ GĘBARA

Członek NSZZ Solidarność z ArcelorMittal Kraków, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Metalowców. Oprócz codziennej działalności związkowej na szczeblu regionalnym i krajowym jest animatorem sportu wśród członków i sympatyków Związku. Pięknym tego efektem jest m.in. wspieranie tradycyjnego Turnieju Piłki Siatkowej między reprezentacjami wydziałów krakowskiej huty ArcelorMittal oraz innych imprez sportowych organizowanych przez Związek. W swojej codziennej pracy i działalności docenia rolę sportu jako jednego z elementów budowy zdrowego społeczeństwa opartego na wartościach i wzajemnej współpracy.

8. KAROL WÓJCIK

Jest działaczem na rzecz sportu dla osób z niepełnosprawnościami, pełni funkcję prezesa oraz trenera w Stowarzyszeniu Dragon Kraków Paraboxing. Jest wiceprezesem Polskiego Związku Paraboksu. Celem stowarzyszenia, a także pasją Karola jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Obszar działań to m.in. sport, turystyka, integracja społeczna i wyrównywanie szans w dostępie dla tych osób. Osobiście prowadzi i nadzoruje inicjatywy wyznaczone przez Stowarzyszenie, celem spełnienia założonych pomysłów. A jest ich bardzo wiele i znajdują one swój piękny wyraz w wielu organizowanych zawodach, spotkaniach i inicjatywach. Pięknie te działania oddają słowa: „Dzięki naszym działaniom promujemy miasto Kraków i województwo małopolskie, jako przyjazne osobom z niepełnosprawnościami w Polsce i na arenie międzynarodowej”.

Wyróżnione osoby otrzymały okolicznościowe „statuetki” oraz „adresy Przewodniczącego ZR”.

Z racji, że nie wszyscy wyróżnieni mogli uczestniczyć w uroczystości, za osoby, które tego dnia uczestniczyli w zawodach nieraz poza granicami naszego kraju, statuetki i dyplomy odebrali ich dumni rodzice lub odbiorą je w innym terminie.

Wyróżnienia wręczali: Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, jego zastępcy Krzysztof Kotowicz i Daniel Pokuta oraz sekretarz Zarządu Agata Łyko. Całość uroczystości przygotował Andrzej Bac.

Tekst i zdjęcia: Adam Zyzman

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.