Małopolska

Solidarni w sporcie 2020

XXVI edycja Konkursu „Solidarni w sporcie 2020 r.” została rozstrzygnięta, mimo utrudnień związanych z pandemią. W tym szczególnym roku statuetką oraz tytułem zostało wyróżnionych aż 9 znakomitych osób – sportowców, trenerów i działaczy. Nagroda „Solidarni w sporcie” od 1996 roku jest przyznawana ludziom, którzy udowadniają, że praca i działalność sportowa zawsze idzie w parze z szacunkiem, życzliwością i sprawiedliwością. Dlatego Małopolska „Solidarność” co roku w uznaniu osiągnieć sportowych uhonorowuje osoby, które przekonują cały świat, że należy być wiernym swoim ideałom i nie poddawać mimo przeciwności losu.

„Od 26 lat prowadzimy konkurs, którego głównym założeniem jest nie tylko prezentacja wysportowanych, osiągających sukcesy ludzi, ale przede wszystkim ludzi, którzy inspirują oraz są przykładem wytrwałości i siły. Cały plebiscyt służy pokazaniu, że kierowanie się zasadami fair play ma wielką wartość w życiu zawodowym jak i codziennym. Różnorodność kategorii w konkursie pozwala na pokazanie rozmaitych dróg rozwoju w dziedzinie sportu – każdego roku wyróżnieni zostają sportowcy, trenerzy, działacze, reprezentanci. Małopolska „Solidarność” z radością odznacza ludzi zaangażowanych w szkolenie dzieci i młodzieży, gdyż to oni pomagają rozwijać pasje najmłodszym, nawet w mało znanych dyscyplinach sportowych. Tytuł „Solidarni w sporcie” dedykowany jest ludziom, którzy spełniają te kryteria i udowadniają, że w życiu nie ma przeszkód, są tylko wyzwania, które należy przezwyciężać, a co najważniejsze – nigdy się nie poddawać. Solidarność jest dumna, że może wręczać tę nagrodę osobom, które udowadniają, że hart ducha jest potrzebny w codziennej pracy podobnie jak w sporcie.” – mówił Przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek.

W 2020 roku niestety nie udało się zorganizować oficjalnego wręczenia nagród „Solidarni w sporcie”, jednak statuetki trafią do wszystkich wyróżnionych w najbliższym czasie. W gronie osób, które je otrzymają są: rektor krakowskiej uczelni AWF prof. dr hab. Andrzej Klimek, trener siatkówki i dyrektor IV LO Sportowego w Nowym Sączu Andrzej Potoniec, działacz bokserski i były prezes Polskiego Towarzystwa Boksu Tiger Tarnów Józef Gawroń oraz dziennikarz Radia Kraków zaangażowany w życie sportowe Grzegorz Bernasik. Wśród najmłodszych nagrodzonych znaleźli się: Anna Zabagło – zawodniczka Wandy Kraków i trenerka piłki nożnej, Andrzej Stękała – pełny pasji do nart, zdobywca brązowego medalu w mistrzostwach drużynowych w lotach, Marcin Dzieński – wspinacz sportowy z Tarnowa, wielokrotny mistrz Polski, Europy i Świata, Monika Kukla – wioślarka w Kadrze Polski, mistrzyni Polski w biegach narciarskich, mistrzyni Europy w zawodach crossfit.

PROF. DR HAB. ANDRZEJ KLIMEK

Rektor AWF w Krakowie od 2020 roku. Poprzednio pełnił tą funkcję w latach 2008-2016. Pan profesor jest wybitnym fizjologiem sportu, nauczycielem akademickim, ale też osobą kochającą sport i potrafiącą w piękny sposób miłość do sportu zaszczepić w uczelni, którą kieruje. Jest wielkim autorytetem nie tylko sportu małopolskiego, ale i polskiego.

ANDRZEJ POTONIEC

Wieloletni trener siatkówki, związany z nowosądeckimi klubami siatkarskimi – Dunajcem i Sandecją. Kojarzony jest głównie z tym drugim klubem, bo przez wiele lat pracował tam z żeńskimi drużynami. Prowadził też seniorki STS Sandecja, w sezonie 2017/18 zespół grał w II lidze. Trenowane przez niego drużyny pokazywały się z dobrej strony w rozgrywkach małopolskich w młodzieżowych kategoriach, występowały na ogólnopolskiej arenie. W 2013 r. klubowa drużyna młodziczek okazała się najlepsza w Polsce, wygrała ogólnokrajowy cykl Volleymania. Obecnie jest dyrektorem w IV LO Sportowym w Nowym Sączu. Siatkówka to sport drużynowy, najważniejsza jest współpraca, dobra atmosfera. Bez tego nie będzie sukcesów. Każda zawodniczka ma inny charakter, a to, co się wypracuje wcześniej w grupie, przekłada się później na mecze – podkreśla.

JÓZEF GAWRON

Tarnowski działacz bokserski przez 11 lat. Od 2008 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Boksu Tiger Tarnów. Od 2019 roku oficjalnie nie pełni w nim żadnej funkcji, ale praktycznie wciąż działa. W 2006 roku został sponsorem Tigera. Za jego kadencji pięściarze Tigera zdobyli w MP w różnych kategoriach wiekowych 43 medale (8 złotych, 14 srebrnych, 21 brązowych). Na najwyższym stopniu podium stawali Damian Kiwior (trzykrotnie), Gracjan Ciureja (dwa razy), Kacper Gracjan, Maciej Kiwior i Kamil Zakrzewski. Dzięki zapoczątkowanej przez niego pracy dziś w Tigerze trenuje 100 bokserów, rotacyjnie trzy razy dziennie w dwóch grupach pod okiem Józefa Sadko i Adama Wójcika.

Z przykrością informujemy, że Pan Józef Gawron zmarł przed odebraniem nagrody. Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich. 

ANNA ZABAGŁO

Przez życie z piłką.Młoda zawodniczka Wandy Kraków jest już trenerką. Swoją pasję rozpoczynała grając w Piaście Skawina. Mieszka w Borku Szlacheckim koło Skawiny, studiuje bezpieczeństwo zdrowotne na Uniwersytecie Pedagogicznym. Przyznaje, że całe jej życie kręci się wokół piłki. Gra w nią cały rok, bo nie tylko na dużych boiskach, ale i w futsal. A poza tym jest już początkującą trenerką, w Borkowiance Borek Szlachecki. Jako zawodniczka znajduje się na początku seniorskiej kariery. A ma już wspaniałe sportowe, futsalowe wspomnienia. Młodzieżowe mistrzostwo Polski do lat 18 i wicemistrzostwo Polski do lat 16 to sukcesy, które uważa za najcenniejsze. Bardzo sumienna. Pomimo tego, że na Wandę ma kawałek drogi, to jest praktycznie zawsze, na każdym treningu. I, co najważniejsze jest zawodniczką, która potrafi wystąpić na każdej pozycji – od stopera, poprzez linię pomocy, kończąc na ataku.

ANDRZEJ STĘKAŁA

Poprzez swoją postawę pokazuje, że zawsze, pomimo trudności i różnych zbiegów okoliczności – warto walczyć o sukces. Po pierwszych sukcesach w skokach przyszły ciężkie lata, był zmuszony do pracy fizycznej. Jednak pomimo trudności zdołał wrócić do ukochanej dyscypliny sportowej, wykorzystał szansę daną przez życie i przyjaciół i odnosi sukcesy, m.in. poprzez zdobycie brązowego medalu w drużynie na mistrzostwach świata w lotach.

TADEUSZ KUCHNO

Kajakarz górski KKK Kraków pokazuje, że duża motywacja i praca włożona w treningi przynosi wyniki nie tylko na torze, ale też jest dostrzegana przez innych. Został wybrany również Odkryciem Roku w Plebiscycie Dziennika Polskiego za 2020 rok. Sezon 2020 dla „górala” spod Wawelu, rywalizującego w slalomie w K-1, był przełomowy. Mimo zakłóceń spowodowanych przez pandemię zrobił znaczący postęp. Dostał się do reprezentacji Polski i uczestniczył na dużych imprezach sportowych. W poprzednim roku nie tylko zakwalifikował się na mistrzostwa Europy juniorów, ale zdobył w nich złoto. Podczas czempionatu (do 18 lat), który odbył się na torze w Krakowie, z kolegami z kadry wygrali rywalizację drużynową w K-1. Indywidualnie podium też było bardzo blisko – Tadeusz zajął 4. miejsce, ze stratą ledwie 0,01 s.

MARCIN DZIEŃSKI

Zawodnik klubu AZS PWSZ Tarnów, wspinacz sportowy. Mistrz świata z 2016, mistrz Europy z 2017, zdobywca Pucharu Świata w 2016. Swoje starty w zawodach wspinaczkowych rozpoczął od zawodów rangi krajowej. Pierwszy start w życiu odnotował w roku 2006, gdzie w Pucharze UKS zajął 1. miejsce w konkurencji na czas i 4. miejsce w konkurencji na prowadzenie. Z biegiem lat i rozwoju kariery, Marcin Dzieński ukierunkował się na wspinaczkę na czas. W ciągu kariery juniorskiej tytuł mistrza Polski juniorów w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobył czterokrotnie, kolejno w latach 2008,2009,2010,2011. Wielokrotnie stawał na podium Pucharu Polski, w tym osiem razy na najwyższym stopniu. Będąc jeszcze juniorem, zajmował wysokie lokaty w zawodach seniorskich. Rozpoczynając karierę seniorską, swoje starty podporządkował zawodom międzynarodowym. Trzykrotny mistrz Polski (2013,2014,2016), wicemistrz Polski z 2015 roku. Wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz Pucharu Świata, dwukrotny wicemistrz świata juniorów, akademicki wicemistrz świata, akademicki mistrz Europy, multimedalista Pucharu Polski, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, reprezentant Polski w konkurencji na szybkość. W 2017 roku wziął udział w World Games, gdzie w konkurencji wspinaczki na szybkość zajął 4. Miejsce.

MONIKA KUKLA

Ta aktywna 24-latka z Niepołomic należy do sekcji lekkoatletycznej krakowskiego AZS oraz kadry Polski w wioślarstwie. Od początku 2020 r. trenuje także narciarstwo biegowe i biathlon. Sport to bardzo ważna część jej życia. Wolne chwile Monika poświęca na wolontariat, m.in. podczas imprez sportowych. Od 2017 r. pomaga przy biegu Kraków Business Run, przygotowując pakiety dla uczestników czy udzielając informacji w biurze zawodów. Wśród osiągnięć można wyliczyć np. dwa pierwsze miejsca w narciarstwie biegowym na Mistrzostwach Polski czy mistrzostwo Europy crossfit Battle of Europe w 2019 roku i trzecie miejsce na tych samych zawodach w 2020 roku. Jako niepełnosprawna od urodzenia udowadnia, że ograniczenia są tylko w naszej głowie a niepełnosprawność nie przeszkadza spełniać marzeń. Jej największym pragnieniem jest zdobycie złotego medalu na igrzyskach paraolimpijskich. Często powtarza: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

GRZEGORZ BERNASIK

Wybitny człowiek, nie tylko sportowy dziennikarz Radia Kraków. Jako absolwent krakowskiej AWF zawsze w „sportowym ruchu”. Swoją wieloletnią pasję dziennikarską w Radiu Kraków łączy z zaangażowaniem w życie sportowe nie tylko naszego Miasta. Jest inicjatorem i organizatorem wielu projektów społecznych. Jego najnowszym pomysłem jest Biegowa Grupa Wsparcia, czyli sobotni projekt krótkiej audycji nadawanej o 8.40 oraz wspólnego „treningu” biegowego słuchaczy Radia Kraków, prowadzonego przez trenerów i zawodników.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.