Małopolska

Solidarni w sporcie 2013

W dniu 31 stycznia br. już po raz XIX zostały wręczone statuetki „Solidarni w sporcie”. Region Małopolski NSZZ „Solidarność” poprzez przyznawane nieprzerwanie od 1996 r. wyróżnienie honoruje sportowców, działaczy, trenerów i ludzi sportu, którzy zachowując nienaganną postawę moralną przestrzegają zasad „fair-play”, a pokonując trudności w życiu osobistym i sportowym potrafią je przezwyciężyć osiągać dobre wyniki sportowe.

„Doceniamy w ten sposób ludzi sportu potrafiących połączyć karierę z życiem osobistym i zawodowym” – mówił podczas uroczystości przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „S” Wojciech Grzeszek, który wraz z Przewodniczącym Krajowej Sekcji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Andrzejem Bacem wręczał nagrody.

W minionych edycjach nagrody Małopolskiej „Solidarności” otrzymali m.in. Wacław i Krzysztof Wieczorkowie, Robert Korzeniowski, Andrzej Bachleda-Curuś, Roman Ciesielski, Jarosław Różański, Jagna Marczułajtis, Katarzyna Rogowiec, Tomasz Frankowski, Leszek Laszkiewicz, Bogdan Serwiński, Lech Nadarkiewicz, Rudolf Rohaczek, Jerzy Dudek, Jan Blecharz, Rafał Sonik i Klemens Murańka.

W 2013 r. nagrodzeni zostali:
Danuta i Krzysztof Witkowski – mecenas sportu, tytuł honorowy

Krzysztof Witkowski to Prezes Zarządu firmy „Bruk-Bet”. Firma wytwarza wyroby betonowe od 1984 r., a od ponad 20 lat – jako pierwszy producent w południowo-wschodniej Polsce – oferuje wibroprasowane kostki brukowe. Obecnie jest jednym z czołowych, bardzo cenionych krajowych producentów i niekwestionowanym liderem w zakresie różnorodności oraz nowatorstwa oferty. „Bruk-Bet” jest firmą rodzinną, z wyłącznie polskim kapitałem, której wyroby znacznie przekraczają standardy zachodnie. Krzysztof Witkowski wspólnie z żoną Danutą, która jest prezesem klubu sportowego, są wielkimi pasjonatami i sponsorami sportu, czego najjaśniejszym przykładem jest ich zaangażowanie w powstanie i funkcjonowanie klubu sportowego Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Andrzej Tokarczyk – działacz sportowy
Od 1 lipca 1976 r.  zatrudniony w PKP na różnych stanowiskach. Członek NSZZ „Solidarność” od 1989 r., współuczestniczył w organizowaniu NSZZ „Solidarność”. Od 2000 r. angażuje się w organizację corocznych turniejów piłki nożnej, organizowanych przez Regionalną Sekcję Kolejarzy NSZZ „S” dla pracowników kolejowych zakładów pracy z Małopolski i Podkarpacia, odbywających się na obiektach LKS „Barciczanka”. Dał się poznać jako oddany animator sportu i działacz sportowy. Jest wiceprezesem LKS „Barciczanka” w Barcicach, pełniąc równocześnie funkcję kierownika pierwszego zespołu seniorów piłki nożnej (obecnie IV liga). Od 5 lat pełni społeczną funkcję sekretarza Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Nowym Sączu w Wydziale Gier PZPN.

Maciej Kania – działacz sportowy
Członek NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu. Od wielu lat łączy pracę zawodową ze sportową pasją. Niegdyś czynny piłkarz m.in. drużyn Fablok Chrzanów i Janiny Libiąż, obecnie zawodnik i trener Nadwiślanina Gromiec. Na terenie swojego zakładu wielki animator sportu, który prowadzi m.in. drużynę futsalową, zwycięzcę wielu prestiżowych turniejów w futsalu (m.in. w Jastrzębiu Zdroju i w Gorlicach). Propaguje aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży na terenie Gminy Libiąż.

Aneta Polit – nauczyciel
Nauczyciel historii w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie, członek Prezydium Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Zapalony animator sportu, uczestniczy w biegach długodystansowych i maratonach. W codziennej pracy na terenie szkoły wielka pasjonatka i animatorka sportu.

Lucyna Zygmunt – trener
Piłka ręczna, trener zespołu MKS Olimpia/Beskid Nowy Sącz. W sezonie 2011/2012 wprowadziła sądecką drużynę do superligi, a w obecnym sezonie utrzymuje zespół na wysokim poziomie. Dzięki jej pasji i umiłowaniu sportu w Nowym Sączu istnieje sport na najwyższym poziomie sportowym.

Krzysztof Kusia – sportowiec
Wychowanek Hutnika Kraków a obecnie Wisły Krakbet Kraków. Mistrz Polski, kapitan drużyny i jej podpora, a także wielokrotny reprezentant Polski w halowej piłce nożnej.

Renata Knapik – sportowiec
Szermierka, wychowanka Pałacu Młodzieży Tarnów, a obecnie zawodniczka Krakowskiego Klubu Szermierzy. Zdobywczyni brązowego medalu ME oraz 9. miejsca z drużyną. W 2013 roku obroniła tytuł Mistrzyni Polski. Kontynuuje piękne tradycje krakowskiej szermierki.

Agata Magner – sportowiec
Zawodniczka Jordana Kraków, pływanie, złota medalistka MP 15-latków (2012), jako jedyna reprezentantka krakowskich klubów uczestniczyła w MŚ seniorów na krótkim basenie w Stambule (2012), uczestniczka ME juniorek 2012 (9. na 200 m stylem grzbietowym). Swoją postawą nawiązuje do pięknych kart krakowskiego pływania.

Maria Bieda – sportowiec
TS Wisła Kraków, gimnastyka sportowa, indywidualna i drużynowa Mistrzyni Polski Juniorek. Laureatka nagrody im. Prof. Jana Janowskiego. Powołana do reprezentacji Polski na EYOF UTRECHT NEDERLAND 2013. Kolejny wielki talent krakowskiej gimnastyki z pięknymi perspektywami na przyszłość.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.