Małopolska

Solidarni w sporcie 2009

W dniu 11 lutego br. w siedzibie Małopolskiej „Solidarności” po raz 15 wręczono wyróżnienia „Solidarni w sporcie”.

Jak co roku nagrody otrzymali sportowcy, trenerzy i działacze, którzy nie tylko osiągają sukcesy sportowe, ale potrafią także zachować nienaganną postawę moralną i przestrzegają zasad fair-play. „Wręczając wyróżnienia Solidarni w sporcie, co roku cieszymy się, że są wspaniali sportowcy, którzy w pogoni za rekordami i sukcesami, nie zapominają o swojej godności i o szacunku. Mamy nadzieję, że nagradzając zawodników, którzy mają często rzeszę fanów, wskazujemy, że nie zawsze wyniki są najważniejsze” – mówił podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek.

Nagrody za rok 2009 przyznano m.in. prof. Szymonowi Krasickiemu z krakowskiej AWF, Pawłowi Murzynowi z PKL w Zakopanem, Wiesławowi Jałosze, dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, Rudolfowi Rohaczkowi, trenerowi hokeistów Cracovii, Janowi Ciepieli, lekkoatlecie AZS AWF w Krakowie i Tadeuszowi Błażusiakowi, zdobywcy pucharu świata w halowym enduro oraz drużynie Hutnika Kraków.
Wiesław Jałocha, dziękując za wyróżnienie podkreślał, że sport jest dla niego ważnym elementem kształtowania społeczeństwa „Historia uczy, że tylko silne społeczeństwo jest w stanie przeciwstawić się problemom i nie poddaje się zawirowaniom.” Tadeusz Błażusiak, który pochodzi z Nowego Targu, a od wielu lat mieszka i trenuje w Andorze, odbierając nagrodę mówił: „Dziękuję za to wyróżnienie, cieszę się, że przyznała ją organizacja nie związana bezpośrednio ze sportem. Ja jestem za młody, żeby pamiętać tamte ważne dla Polski wydarzenia, ale wiem, czym była Solidarność i jak wiele jej Polska zawdzięcza. Gdyby nie Solidarność pewnie nie jeździłbym na motorze, nie mógł trenować zagranicą, startować w tylu imprezach” – mówił zawodnik, który zdobył m.in. osiem razy Mistrzostwo Polski i dwa razy Mistrzostwo Niemiec w Trialu.

Rudolf Rohaczek, który w ostatnich latach święci triumfy wraz z hokeistami Cracovii, dziękując za wyróżnienie, mówił o swoich planach: „Przygotowujemy się do play-offów. Naszym celem jest Mistrzostwo Polski, choć trzeci tytuł pod rząd będzie trudny do zdobycia, wcześniej takie serie miały Podhale Nowy Targ i niedawno Unia Oświęcim. Prawdziwym zadaniem byłoby prześcignięcie Podhala w ilości zdobytych tytułów Mistrzostw Polski, ale to byłaby już praca chyba do emerytury” – żartował czeski trener, choć przyznał, że w Polsce czuje się dobrze: „Jestem tu już 10 lat i mogę powiedzieć, że jestem Polakiem. Mam bardzo duży szacunek i uznanie dla polskich kibiców, bo wspaniale dopingują swoją reprezentację i gdyby to zależało od kibiców, to Polska powinna wygrywać wszystkie mecze.” Przypomnijmy, że Podhale było do tej pory 18 razy najlepszą polską drużyną, a Cracovia zdobyła do tej pory 10 tytułów.

Symboliczne znaczenie miało wręczenie nagrody dla zespołu Hutnika, który wobec poważnych problemów finansowych, rozpadł się, mimo iż jesienią 2009 r. imponował, zdecydowanie wygrywając trzecią ligą i zdobywając 53 bramki w 17 meczach. „Dziękuję za to wyróżnienie, choć bardzo żałuję, że już nie ma naszej drużyny i nie będziemy mogli grać dla Hutnika. Mam nadzieję, że to tylko na razie i że za parę lat tu wrócimy. Wierzymy, że kibice będą kontynuować to dzieło i odbudują wielkiego Hutnika” – mówił ze łzami w oczach Wojciech Dziadzio, który odbierał wraz Sebastianem Jagłą wyróżnienie w imieniu piłkarzy Hutnika Kraków. „Wiemy o inicjatywie powołania stowarzyszenia – Nowy Hutnik 2010 – i trzymamy za nią kciuki. Dlatego chcielibyśmy tę statuetkę przekazać dziś naszym kibicom, by kontynuowali piękną tradycję Hutnika, klubu z którym znowu będą się identyfikować nowohucianie” – dodał były pomocnik Hutnika Kraków, przekazując nagrodę na ręce Adama Gliksmana.
„Kilkanaście lat temu połowa chłopców w Nowej Hucie chciała być Van Bastenem a druga Mirkiem Waligórą. Dziś ponad 300 młodych piłkarzy trenuje w Stowarzyszeniu Pomocy Młodym Talentom Hutnik Kraków i ich marzeniem powinna być gra w drużynie seniorskiej naszej drużyny. Ostatnia runda pokazała, że oparcie się na wychowankach gwarantuje w przypadku Hutnika wysoki poziom sportowy, dlatego chcemy powołać stowarzyszenie, które kontynuując piłkarskie tradycje Hutnika, stworzy zespół piłkarski”- powiedział jeden z inicjatorów akcji Nowy Hutnik 2010.

Małopolska „Solidarność” już od 15 lat co roku nagradza zawodników, trenerów i działaczy statuetką „Solidarni w sporcie”. Wśród wyróżnionych nagrodą znaleźli się tak znakomici zawodnicy, jak m.in. Justyna Kowalczyk, Robert Korzeniowski, Jagna Marczułajtis Wacław i Krzysztof Wieczorkowie oraz Tomasz Frankowski.

„Solidarni w sporcie 2009”
XV Edycja Konkursu NSZZ „Solidarność” Małopolska

NSZZ „Solidarność” Małopolska poprzez coroczne przyznawanie równorzędnych nagród pragnie uhonorować sportowców, działaczy, trenerów, którzy zachowując nienaganną postawę moralną przestrzegają zasad fair-play, a pokonując trudności w życiu osobistym i sportowym potrafią je przezwyciężyć i osiągać dobre wyniki sportowe. Solidarność w ten sposób docenia ludzi sportu, potrafiących połączyć karierę z życiem osobistym i zawodowym.

  • Prof. Szymon Krasicki – nauczyciel akademicki krakowskiej AWF. Od lat wychowawca młodzieży, wieloletni trener kadry Polski w biegach narciarskich kobiet, doradca komitetu zimowych igrzysk olimpijskich w Sarajewie, a obecnie również komentator biegów narciarskich
  • Paweł Murzyn – wiceprezes i dyrektor ds. technicznych Polskich Kolei Linowych w Zakopanem, wieloletni członek władz komisji zakładowej „Solidarności”, od lat z wielkim zaangażowaniem i pasją utrwala aparatem fotograficznym najważniejsze wydarzenia, w tym i sportowe Zakopanego, autor wielu wystaw na tematy sportowe.
  • Wiesław Jałocha – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, wieloletni dyrektor i nauczyciel z pasja służący młodzieży, dbający zarówno o jej rozwój sportowy, jak i właściwy poziom wykształcenia.
  • Rudolf Rohaczek – trener drużyny hokejowej MKS Cracovia, od kilku już lat w naszym mieście, poprzez umiejętne i mądre decyzje doskonale potrafiący prowadzić zespół i w sposób mistrzowski przygotować go do najważniejszych zawodów sportowych.
  • Jan Ciepiela – lekkoatleta AZS AWF w Krakowie, mistrz Polski, podwójny medalista młodzieżowych ME i brązowy medalista halowych ME seniorów w sztafecie 4x400m, a także najlepszy zawodnik sztafety, która podczas MŚ w Berlinie zdobyła 5 miejsce.
  • Tadeusz Błażusiak – urodzony w Nowym Targu, obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest jego profesją i wielka pasją już od piątego roku życia. Od 2001 roku Tadeusz został objęty specjalistycznym programem szkolenia z uwzględnieniem najnowszych metod naukowych w światowym sporcie (program pod kierownictwem profesora Józefa Żołądzia). Jest Mistrzem Europy w Trialu, zdobył również ośmiokrotnie Mistrzostwo Polski i był dwukrotnie Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie. W enduro od samego początku odnosi ogromne sukcesy, ma na swoim koncie wygrane wszystkich największych zawodów Enduro Extreme na świecie, w tym m.in. zdobycie mistrzostwa Ameryki i pucharu świata w halowym enduro 2010.
  • Zespół piłki nożnej Hutnika Kraków – grający w III lidze zespół piłkarski mimo olbrzymich zaległości finansowych sumiennie wywiązywał się z obowiązków i osiągnął znakomite wyniki sportowe. Warto docenić i nagradzać sportowców, którzy nie zapominają o tym, co jest podstawą sportu, czyli doskonalenie się, rywalizacja i radość gry.
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.