Solidarni w sporcie 2008
Już po raz czternasty Małopolska „Solidarność” wyróżniła sportowców, trenerów i działaczy nagrodą „Solidarni w sporcie”.
Wojciech Grzeszek, przewodniczący Małopolskiej „Solidarności” rozpoczynając uroczystość w dniu 12 lutego br. przypomniał znaczenie nagrody: „Wyróżnienie przyznajemy osobom, które nie tylko osiągają sukcesy sportowe, ale wykazują się także zacięciem i hartem ducha. Ta determinacja jest potrzebna codziennie państwu, ale również „Solidarności”, dlatego serdecznie gratuluję państwu tych sukcesów. Przez kilkanaście lat od kiedy wyróżniamy sportowców przy tym stole zasiadało wielu wybitnych sportowców, trenerów i działaczy. Życzę państwu, byście nadal przynosili nam radość i realizowali swoje plany.”
Nagrody wręczali przewodniczący ZRM Wojciech Grzeszek, sekretarz ZRM Kazimierz Bębenek oraz Andrzej Bac, przewodniczący Sekcji Kultury Fizycznej i Sportu.
Wśród sportowców wyróżniono kajakarkę Agnieszkę Stanuch (na co dzień rehabilitantkę w Szpitalu im. Jana Pawła II) , która zajęła piąte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, choć największą walkę stoczyła o prawo do udziały w turnieju. Podczas wręczania nagród wyraźnie wzruszona mówiła: „Dziękuję za tę nagrodę, bo pokazuje, że było warto się poświęcić (nie mając stypendium olimpijskiego pani Agnieszka musiała wziąć urlop bezpłatny, by przygotować się do olimpiady – przyp. AG). Często oglądając sportowców w telewizji można pomyśleć, że mają tak łatwo, że spokojnie przygotowują się do Igrzysk i osiągają sukcesy, a niekiedy trzeba naprawdę być gotowym na wiele wyrzeczeń i trudności.”
Nagrodę odebrał również hokeista „Cracovii” Leszek Laszkiewicz, dla którego ta nagroda również miała szczególny wymiar: „Naszym zadaniem jest osiągać jak najlepsze wyniki i sprawiać radość kibicom, ale równie ważne jest, by sprawdzać się w życiu „poza lodem” i mieć świadomość, że sport nie jest najważniejszy w życiu”. Zawodnik przyznał, że odbiera nagrodę w szczególnym okresie, gdy jego drużyna rozpoczyna walkę o tytuł mistrza Polski. „Oczekiwania wszystkich są bardzo duże, a poziom ligi się wyrównał. Play-off ma to do siebie, że cały sezon może przekreślić pechowa porażka, ale myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani do walki” – zapewniał.
Nagrody odebrał też Marian Fałowski, działacz „Solidarności” z Nowego Sącza, który poświęca się edukacji sportowej młodzieży. Podobną działalność prowadzi także kolejny z wyróżnionych Zdzisław Tracz, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego: „Pod naszą opieką znajduje się wiele dzieci, w tym także niepełnosprawnych. Dajemy im szansę i na rozwój fizyczny i na normalną rywalizację sportową, co jest dla nich bardzo istotne.”
Nagroda przypadła również ks. Andrzejowi Augustyńskiemu, szefowi Stowarzyszenia „U Siemachy”, który od niedawna zarządza także Centrum Edukacji i Sportu w Nowej Hucie, który mówił: „Sport jest chyba ostatnim bastionem, gdzie obowiązują pewne jasne i proste reguły. Myślę, że gdybyśmy te zasady przenieśli do codziennego życia, to otrzymalibyśmy obraz świata, taki, jaki byśmy chcieli widzieć. Nasza nazwa Com-Com-Zone – odnosi się zarówno do commercial (komercyjny), jak i community (wspólnota) –liczymy, że można pozyskać sponsorów dla działań ukierunkowanych dla szerszego grona odbiorców”. Ks. Augustyński przyznał, że nagrodę traktuje jako zobowiązanie na przyszłość, bo nie uważa, że na nią zasłużył: „W tym roku obchodzimy 60-lecie Nowej Huty i Centrum powinno odegrać dużą rolę”.
Nagrody przyznano również Lechowi Nadarkiewiczowi (dyrektorowi Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem), Bogdanowi Serwińskiemu (prezesowi, dyrektorowi i trenerowi Muszynianki Fakro) oraz Radosławowi Zaworotniakowi (medaliście drużynowemu w szpadzie).
„Solidarni w sporcie 2008” XIV edycja Konkursu
Lech Nadarkiewicz – zawodnik, trener reprezentacji Polski w narciarstwie, wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, dyrektor Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata i letniego Grand Prix w skokach, współorganizator Pucharu Solidarności w skokach. Pomimo przeciwności w życiu oddaje siebie całkowicie pracy dla propagowania i rozwoju sportu.
Bogdan Serwiński – prezes, dyrektor i trener w jednej osobie MKS Muszynianka Fakro z Muszyny – skupia i realizuje w swojej pracy nadzieje i oczekiwania mieszkańców małej miejscowości, a jego wieloletnia, mozolna praca przyniosła już dwukrotny sukces w postaci tytułów mistrza Polski w siatkówce kobiet. Podziwiając i patrząc na pracę Pana Bogdana wierzyć należy, że przyjdą wkrótce również sukcesy międzynarodowe drużyny z Muszyny.
ks. Andrzej Augustyński CM – Zgromadzenie Księży Misjonarzy, im św. Wincentego a Paulo, założyciel i szef Stowarzyszenia „U Siemachy”, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa. W ostatnim roku Stowarzyszenie i Ks. Andrzej osobiście przejęli w zarząd Młodzieżowe Centrum Edukacji i Sportu w Nowej Hucie. Wśród pracy z trudną młodzieżą znakomicie potrafi połączyć rozwój fizyczny z rozwojem duchowym młodego człowieka. Wychowanie przez sport i kulturę fizyczną to jeden z celów działalności stowarzyszenia.
Zdzisław Tracz – dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów, który będąc placówką wychowania pozaszkolnego w środowisku krakowskim działa już ponad 30 lat i jest spadkobiercą Poradni Wad Postawy, która nawiązując do pięknej tradycji i idei dra Henryka Jordana, powstała na przełomie lat 1946-1947. KSOS podejmuje szereg cennych inicjatyw dla rozwoju kultury fizycznej i sportu. Zdzisław Tracz przeszedł wszystkie szczeble pracy w KSOS zostając w końcu jego dyrektorem.
Radosław Zawrotniak – zawodnik AZS AWF w Krakowie, srebrny medalista drużynowy w szpadzie z IO w Pekinie. Indywidualnie w Pekinie dotarł do ćwierćfinału. Jedyny medalista z Małopolski. Zachował postawę fair-play w czasie finałowej walki z kontuzjowanym zawodnikiem francuskim. Po igrzyskach potwierdził wielokrotnie przynależność do światowej czołówki szpadzistów. Umie w życiu pogodzić sport, naukę i życie osobiste.
Leszek Laszkiewicz – wieloletni zawodnik i kapitan mistrza Polski w hokeju na lodzie MKS Cracovia. Reprezentant Polski, prawdziwy duch zespołu. Nabyte doświadczenia podczas gry we włoskim zespole Milano Vipers wykorzystuje podczas gry w kraju. Jako zawodnik pełny profesjonalista, zostawiając w każdym meczu serce na lodzie.
Agnieszka Stanuch – zawodniczka AZS AWF Kraków, kajakarka. W Pekinie zajęła 5 miejsce pokazując znakomitą walkę. Niezwykły hart ducha wykazała walcząc o wyjazd na igrzyska. Aby przygotować się do igrzysk wzięła urlop bezpłatny w pracy, w Klinice Chirurgii Serca Krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II, gdzie jest rehabilitantką. Przygotowywała się do igrzysk nie mając stypendium olimpijskiego. Choć to ona zdobyła kwalifikację olimpijską dla Polski, musiała potwierdzić swoją pozycję w krajowych kwalifikacjach, by wystartować na igrzyskach.
Marian Fałowski – działacz Solidarności w Nowym Sączu, zawodnik, b. bramkarz WCKS Dunajec Nowy Sącz, wychowawca młodzieży. Bardzo koleżeński, uczynny i przyzwoity człowiek, wierny Sądecczyźnie.