Małopolska

Rocznicowe uroczystości

28 kwietnia, w ramach obchodów 35. rocznicy rozpoczęcia w 1988 r. strajków w nowohuckim kombinacie oddano hołd bohaterom tamtych dni, przypominając tym samym rolę jaką odegrała „Solidarność” w tych przełomowych wydarzeniach. Była to okazja do przypomnienia także tych, którzy jakże często bywają zapomniani i pomijani – samych pracowników Huty, których kiedyś w Kombinacie pracowało 35 tys., a dziś zaledwie 2 tys., jak i różnych środowisk i osób, które udzieliły wielkiego wsparcia hutnikom.

Główne uroczystości związane z 35-leciem strajków trwały przez cały piątek.

O godz. 9.00 zostały złożone kwiaty pod pomnikami i tablicami związanymi z ludźmi „Solidarności, a przede wszystkim pod pomnikiem „Solidarności” w Nowej Hucie oraz pod obeliskiem poświęconym redaktorom i drukarzom podziemnego „Hutnika”.  

O godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich tych, którzy walczyli z komunizmem o wolną Polskę. Nabożeństwo wraz z kapelanami „Solidarności” koncelebrował arcybiskup Marek Jędraszewski.

O godz. 14.30 odbyło się spotkanie pod tablicą przy Bramie Głównej ArcelorMittal Poland, gdzie wydarzenia sprzed lat przypomnieli: długoletni przewodniczącego Komisji Robotniczej Hutników – Władysław Kielian oraz Edwarda Nowak.

O godz. 15.00 odbyło się spotkanie zaproszonych osób w sali teatralnej w dawnym budynku administracyjnym huty, w którym udział wzięło kilkuset uczestników wydarzeń sprzed lat. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. NSZZ „Solidarność” reprezentowali wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Jerzy Jaworski, który odczytał skierowany do zebranych list Piotra Dudy oraz kierownictwo Zarządu Regionu Małopolskiego, Adam Lach i Tomasz Zaborowski.

Uczestnicy spotkania uczcili pamięć zmarłych członków „Solidarności” minutą ciszy oraz obejrzano film o zmarłym niedawno przywódcy strajków w nowohuckim kombinacie Mieczysławie Gilu. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Solidarności”.

A. Z.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.