Małopolska

Rocznica Porozumień Jastrzębskich

3 września w Jastrzębiu – Zdroju odbyły się uroczystości 43. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich oraz 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 r, które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce. W obchodach uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Po mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny uczestnicy obchodów spotkali się przed pomnikiem stojącym przed kopalnią „Zofiówka”, gdzie Piotr Duda zwrócił uwagę na fakt, że powstanie „Solidarności” było odpowiedzią społeczeństwa polskiego na jego wynarodawianie i odrywanie od wiary ojców. – Tymczasem , jak mówił przewodniczący Komisji Krajowej – my chcemy przypomnieć o bardzo ważnej roli Kościoła Katolickiego podczas strajku w 1980 roku. Wy najlepiej wiecie, jak było trudno. Odprawione zostały Msze Święte, zostały rozdane tysiące różańców, to was trzymało na duchu, bo „Solidarność” zrodziła się pod krzyżem. Nie możemy pozwolić, aby obrażany i atakowany był nasz przywódca Ojciec Święty Jan Paweł II. Dziękuję wam za wsparcie duchowe, ale i udział 2 kwietnia w Dniu Papieskim. Zjazd krajowy, który odbędzie się 19 października w Spale, jest pod pięknym zawołaniem. ”Ty nas obudziłeś, my cię obronimy!”. Związek Zawodowy Solidarność nic nie znaczy bez twoich wartości. Dzisiaj stojąc tutaj wszyscy, dajemy temu świadectwo.

Region Małopolski reprezentowany był na uroczystościach przez zastępcę przewodniczącego Regionu, Adama Lacha oraz małopolski poczet sztandarowy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.