Małopolska

Regionalna Sekcja Wodociągów i Kanalizacji

W dniu 25 X 2023 w historycznej siedzibie Wodociągów krakowskich na Bielanach odbyło się Założycielskie I WZD Regionalnej Sekcji Wodociągów i Kanalizacji NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego.

Regionalna Sekcja Wodociągów i Kanalizacji (RSWiK) została zarejestrowana przez Prezydium Regionu Małopolskiego na wiosnę br. Ze względu na pilniejsze sprawy i okres wakacyjny I WZD odbyło się dopiero teraz. Po rozpoczęciu zebrania przez gospodarza, Przewodniczącego Wodociągów Krakowskich Marka PROCHALA, głos zabrał Dyrektor, mówiąc o współpracy ze Związkami Zawodowymi oraz opowiadając o historii wodociągów krakowskich, ich strukturze i oddziałach.

W I WZD na pełnych prawach udział wzięli Delegaci z 6 organizacji związkowych w wodociągach: z Krakowa, z Brzeska, z Tarnowa, z Chrzanowa, z Dąbrowy Tarnowskiej i ze Skawiny. Na prawach obserwatora udział także wzięli przedstawiciele z wodociągów: w Myślenicach i w Andrychowie. Obydwie te OZ w najbliższym z możliwych terminów podejmą decyzje o przystąpieniu do RSWiK Regionu Małopolskiego. Pozostaje jeszcze kilka OZ w wodociągach w Małopolsce, z którymi prowadzone są rozmowy. W każdej z powyższych OZ znacznie wzrosła ilość członków w stosunku do okresu wyborczego wiosną br.

WZD udział wzięła także nasza koleżanka z rozwoju związku, Agnieszka Grys, która mówiła o szkoleniach i dobrej współpracy z tymi OZ. Udział wziął także Przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej Andrzej Gębara, któremu oddano prowadzenie WZD oraz który nadzorował cały proces wyborczy.

Przed rozpoczęciem procedury wyborczej Uchwałą Nr 1 zatwierdzono Regulamin Wewnętrzny RSWiK. Podjęto także Uchwałę o przystąpieniu do KRAJOWEJ Sekcji Wodociągów i Kanalizacji. W dalszej części podjęto Uchwały proceduralne, ustalono max. 3 tury głosowania, ustalono, że wielkość Rady Sekcji będzie składała się z: Przewodniczącego + po 1 przedstawicielu z każdej OZ wodociągów, na dzień dzisiejszy jest to 7 osób wraz z Przewodniczącym, ustalono także że Komisja Rewizyjna będzie liczyła 4 osoby.

W tajnych wyborach został wybrany Przewodniczący, został nim ADAM PANUŚ z wodociągów krakowskich.

Do Rady Sekcji Regionalnej zostali wybrani: Mariusz BRODA, Mateusz FIDO, Wojciech KUREK, Rafał ŁAZARZ, Dominik PŁONKA oraz Rafał WŁODARCZYK.

Natomiast do Komisji Rewizyjnej: Marcin JANUSZKIEWICZ, Marcin SANECKI, Danuta ZIELIŃSKA i Anna ZIAJKA.

Zgodnie z kluczem wyborczym wybrano także 6 Delegatów na WZD Krajowej Sekcji Wodociągów i Kanalizacji. Zostali nimi i są to członkowie Rady Sekcji Regionalnej: A. Panuś, M. Broda, M. Fido, W. Kurek, R. Łazarz i D. Płonka.

Jest to 13 Sekcja Regionalna w Małopolsce, która zakończyła wybory.

Podczas WZD dużo mówiono o zaletach bycia członkiem Związku „Solidarność”, o rozwoju Związku, zareklamowano naszą Małopolską stronę internetową, reklamowano benefity związkowe i wiele innych rzeczy. Dyskutowano również nt. współpracy MPEC, MPO, MPK z Krakowskimi Wodociągami. 

Po zakończeniu WZD delegaci, którzy chcieli, mogli zwiedzić zakład Krakowskich Wodociągów, co umożliwiła Dyrekcja Zakładu.

Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.