Małopolska

Odszedł Eugeniusz Oleksinski

Dnia 23 grudnia br. zmarł w wieku 74 lat śp. Eugeniusz Oleksiński, długoletni i zasłużony działacz małopolskiej „Solidarności”, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.

Były pracownik Zakładu Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Jesienią 1980 r. zaangażowany w powołanie struktur NSZZ „Solidarność” w miejscu pracy. Wybrany zastępcą przewodniczącego Komisji Zakładowej związku. Uczestnik zjazdu małopolskich delegatów regionalnych „Solidarności”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestnik w dniach 13-15 grudnia 1981 r. strajku okupacyjnego z zakładzie. Członek komitetu strajkowego.

Po pacyfikacji strajku zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie z 5 stycznia 1982 r. skazany na 3 lata pozbawienia wolności. Karę odbywał w Zakładzie Karnym w Tarnowie (od 30 sierpnia 1982 r. do 1 lutego 1983 r. korzystał z przerwy w jej odbywaniu z powodu trudnej sytuacji rodzinnej). Zwolniony w dniu 28 lipca 1983 r. na podstawie przepisów amnestyjnych.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Bochni w czwartek 28 grudnia 2023 r. o godz. 13.00, po czym Zmarły zostanie przewieziony na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu „Łychów”.

Rodzinie naszego zmarłego Kolegi składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.