Małopolska

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja, w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku ulicami miasta, mimo złej pogody, przeszedł pochód patriotyczny, którego uczestnicy złożyli m. in. hołd przed Krzyżem Katyńskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wraz z z pocztem sztandarowym i zastępcą przewodniczącego- Tomaszem Zaborowskim na czele i z pocztem sztandarowym.

W uroczystości udział wzięli m.in.: marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz ze swymi zastępcami.

Już o godz. 9.00, wojewoda Łukasz Kmita, wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, złożyli kwiaty przy pomniku Hugona Kołłątaja na dziedzińcu przy ul. św. Anny, a następnie z udziałem asysty wojskowej, przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10.00, przy dźwiękach dzwonu „Zygmunta” zgromadzono się w katedrze wawelskiej, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny.

W eucharystii, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczyli: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, małopolskich służb mundurowych oraz korpusu konsularno-dyplomatycznego. Katedrę wypełnili także licznie przybyli mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

Homilię w trakcie nabożeństwa wygłosił ks. prof. Jacek Urban, dziekan Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, który zwrócił uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja i wskazał szereg jej obrońców. Podkreślił, że aby zabezpieczyć idee konstytucji dokonano rzeczy bezprecedensowej – przeniesiono święto św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski z 8 na 3 dzień maja. – W ten sposób św. Stanisław BM stał się niejako gwarantem konstytucji a jego święto było równocześnie czasem świętowania konstytucji – mówił dziekan Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Gdy targowiczanie udaremnili przeniesienie święta, to przeniesiono obchody konstytucji z 3 na 8 maja.

Ks. prof. Jacek Urban zauważył, że w święto Konstytucji 3 maja, która jest nazywana „testamentem I Rzeczpospolitej”, w liturgii odczytuje się „testament z krzyża”, w którym Jezus obdarowuje każdego z nas Swoją Matką. – Jest to zadanie na czas wojny i na czas pokoju. To jest zadanie dla młodych, ale i dojrzałych – mówił kaznodzieja zachęcając, by Maryja „w naszej ojczyźnie, w naszych domach, w naszych sercach czuła się u siebie”.

Następnie z Wawelskiego Wzgórza wyruszył pochód patriotyczny, który przeszedł ulicą Grodzką do Rynku Głównego, a stamtąd dalej, ul. Floriańską na plac Matejki. Pochód otwierały formacje konne. Blisko pięćdziesiąt koni wraz z jeźdźcami, podążało ulicami miasta w historycznych strojach, budząc entuzjazm i zainteresowanie wśród zgormadzonych na krakowskich ulicach. Za nimi podążały grupy rekonstrukcyjne w tradycyjnych strojach, m.in. Podolski Regiment Odprzodowy.

W samo południe na placu Jana Matejki odegrany został hymn państwowy, a na maszt uroczyście podniesiono flagę Polski. Dokonano także uroczystej zmiany warty honorowej. Tak rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Niezwykle mocno wybrzmiał Apel Pamięci, w którym przypomniano o wszystkich Ojcach Niepodległości. – Konstytucja 3 Maja była wyznaniem wiary w Polskę, w jej przyszłość, wielkość i siłę. Była wyznaniem dumy z Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Była swego rodzaju polityczną i strategiczną „ucieczką do przodu”. Opracowanie pierwszej konstytucji w Europie i drugiej w świecie – tego dokonał polski naród!!! Dlatego myśląc dziś o Konstytucji 3 Maja, bądźmy dumni z Polski i Polaków. Nie dajmy sobie wmówić „pedagogiki wstydu”! Warto tę dumę zamanifestować, jak po wsze czasy uczynili to twórcy Konstytucji 3 Maja i wszyscy, którzy uroczyście i odważnie świętowali jej przyjęcie w 1791 r. oraz w kolejnych latach. A wiemy przecież, że lata zaborów, okupacji i PRL-u dumę z tego wielkiego dzieła próbowały nam zagrabić i zniszczyć – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe szczególnie zasłużonym w działalności dla Niepodległej  oraz akty nabycia obywatelstwa polskiego.  

Uroczystości zakończyło składanie wieńców i kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada i pokaz służb mundurowych, w którym oprócz wojska, uczestniczyły pojazdy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Region Małopolski NSZZ „Solidarność reprezentowali: Agata Łyko- sekretarz Zarządu Regionu oraz Tomasz Zaborowski -zastępca przewodniczącego Regionu. Złożyli oni kwiaty zarówno pod Krzyżem Katyńskim, jak i przed Pomnikiem Grunwaldzkim.

A. Z.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.