Małopolska

„Msza św. za Ojczyznę” w Mistrzejowicach

29 września w parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach odbyła się „czwartkowa” uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w 40. rocznicę ich rozpoczęcia. Nabożeństwo zostało odprawione w intencjach: 38. rocznicy zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki i 20. rocznicy poświęcenia „Krzyża ks. Jerzego Popiełuszki” w mistrzejowickiej parafii. Ksiądz Jerzy Popiełuszko gościł w owym kościele na czwartkowych mszach świętych, dlatego też po Jego męczeńskiej śmierci trafił tam Krzyż wykonany drewna, które służyło jako katafalk pogrzebowy ks. Jerzego Popiełuszki. Krzyż jest miejscem modlitwy wiernych do tej pory. 

O w/w rocznicach i ich wadze dla wiernych mówił w swej homilii ks. Jan Latowski, podkreślając rolę śp. ks. Kazimierza Jancarza w organizacji mszy św. za Ojczyznę i akcji pomocowych dla prześladowanych robotników w stanie wojennym. – W tutejszej świątyni, w jej dolnym kościele, czterdzieści lat temu rozpoczęto sprawowanie mszy św. za Ojczyznę, tzw. mszy czwartkowych. Były to nabożeństwa odprawiane przy licznej rzeszy parafian i ludzi „Solidarności”, w oprawie liturgiczno-patriotycznej. Nabożeństwa te przywracały ludziom wiarę w prawdę i sprawiedliwość, budziły nadzieję w walce o wolność, pełną niepodległość i niezależność Ojczyzny. Sprawowane były przez charyzmatycznych, bohaterskich i oddanych Ojczyźnie kapłanów. Podczas tych celebracji wygłoszono wiele porywających i umacniających w wierze homilii i apeli, podtrzymujących serca wiernych w nadziei, że nadejdzie czas wyzwolenia. Śpiewano „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie – przypominał kapłan.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” oraz sztandar Zarządu, a także Komisji robotniczej Hutników „Solidarności”. Nie zabrakło tez pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 86 im. ks. Jancarza. Po mszy św. złożono wieńce i kwiaty pod „Krzyżem ks. Jerzego Popiełuszki”, stojącym na zewnątrz świątyni.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.