Małopolska

Medale Stulecia dla tarnowskich związkowców

W tarnowskiej delegaturze „Solidarności” wręczono okolicznościowe Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia te otrzymują osoby, które przyczyniły się do tego, że Polska po 1989 r. ponownie odzyskała niepodległość.

Medale wręczył pierwszy wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Skromna uroczystość odbyła się z tej okazji 9 lutego w tarnowskiej delegaturze „Solidarności” przy ul. Wałowej.

Medale odebrali Janusz Sikorski z Tarnowa i Eugeniusz Dąbrowski z Ładnej w gminie Skrzyszów. Obaj mają piękna kartę działalności w „S” jeszcze w latach 80. Kandydatury Janusza Sikorskiego i Eugeniusza Dąbrowskiego zgłosił do medalu Antoni Lis, prezes Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych w czasach tzw. władzy ludowej.

Jak podkreślił na uroczystości wicewojewoda Pagacz, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest wyjątkowym odznaczeniem, bo był przyznawany z okazji jubileuszu stulecia wybicia się Polski na niepodległość. Nie ma już możliwości, aby go otrzymać, gdyż przyjmowanie wniosków zakończono we wrześniu.

Dodajmy, że uczestnikami okolicznościowego spotkania w delegaturze byli także inni działacze dawnej i obecnej „S” z Tarnowa i regionu m.in. Zdzisław Jasiewicz, Jerzy Kacer, Jerzy Zięcina z Ciężkowic, Andrzej Olejnik i Andrzej Trybulski.

W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący delegatury „Solidarności” Tadeusz Szumlański, który wręczył Januszowi Sikorskiemu i Eugeniuszowi Dąbrowskiemu legitymacje zaświadczające, że otrzymali Medal przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.