Lutowe posiedzenie WRDS w Krakowie
10 lutego odbyło się posiedzenie małopolskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z udziałem marszałka Łukasza Smółki.

W posiedzeniu Rady wzięli udział członkowie WRDS w Województwie Małopolskim – strona pracowników, pracodawców i samorządowa. Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Wiceprzewodniczący WRDS. Małopolską NSZZ „Solidarność” reprezentowali Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Związku, Daniel Pokuta zastępca przewodniczącego oraz Maciej Kania członek Prezydium Zarządu Regionalnego nasz nowy członek WRDS, który zastąpił na tym stanowisku zastępcę przewodniczącego Regionu, Adama Lacha.

Zebrani zatwierdzili sprawozdania z działalności Rady roku ubiegłym oraz przyjęli harmonogram pracy oraz preliminarz budżetowy Rady na rok bieżący. Wszystkie te uchwały zostały przyjęte jednomyślnie. Poza tym Rada przyjęła stanowiska w sprawach: ograniczenia działalności i grupowych zwolnień pracowników w PKP CARGO S.A., transformacji Poczty Polskiej i związanej z tym redukcji zatrudnienia, a także zagrożeń związanych z likwidacją kopalni ZGH Bolesław oraz podnoszącym się stanem wody na znacznym terenie Gminy Bolesław.

Ważnym punktem posiedzenia było przyjęcie stanowiska w sprawie planowanego wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Krakowie, którą władze miasta chcą objąć niemal cały Kraków!. W dyskusji na ten temat uczestniczyli m.in. Stanisław Kracik – zastępca prezydenta Miasta Krakowa odpowiedzialny za infrastrukturę, inwestycje i gospodarkę komunalną, Łukasz Franek – Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie i Krzysztof Karcz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw Krak-Business. Uczestniczący w dyskusji poruszali wiele istotnych problemów, których projekt wprowadzenia Strefy w Krakowie nie uwzględnia, jak choćby trudności administracyjne i logistyczne w zarządzaniu Strefą, wysokie koszty dla chcących wjechać do Strefy mieszkańców okolicznych gmin pojazdami starszej daty produkcji oraz obawy o wpływ powstania Strefy na małe firmy funkcjonujące w centrum miasta.
Zwracano uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury i parkingów przy drogach wjazdowych do miasta dla mieszkańców gmin ościennych, co dodatkowo pogorszy warunki życia mieszkańców Krakowa. Dyskutanci zwracali uwagę, że brak jest opracowania systemu kontroli wjeżdżających w Strefę, a nie można wszystkiego pozostawić i tak obciążonej Straży Miejskiej.
Tu głos zabrał zastępca przewodniczącego Regionu, Daniel Pokuta, który zwrócił uwagę, że Straż Miejska wywiązuje się ze swych obowiązków, ale musi być wyposażona w odpowiednie narzędzia i infrastrukturę, jak choćby odpowiednio pojemne parkingi, na które kierowane będą próbujące wjechać do miasta pojazdy. Samo zatrzymanie kierowców i ukaranie mandatem karnym nie rozwiąże braku właściwej ilości miejsc parkingowych w Krakowie, a tylko może zwiększyć zamieszanie w ruchu ulicznym.

Ostatecznie stanowisko Rady w tej sprawie nie zostało przyjęte ze względów formalnych.
Z. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podejmuje tematy ważne społecznie. Wyraża stanowiska i opinie dotyczące kwestii związanych z zadaniami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. Może rozpatrywać sprawy społeczne lub gospodarcze dotyczące relacji między pracodawcami i pracownikami. W naszym województwie powołana została w grudniu 2015 r. WRDS obraduje w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

A. Z.
Część zdjęć pochodzi ze strony internetowej WRDS.