Małopolska

Kongres Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”

W dniach 20 i 21 czerwca obradował w Bukowinie Tatrzańskiej sprawozdawczy Kongres Krajowego Sekretariatu Metalowców. Sekretariat Metalowców jest jedną z  największych struktur branżowych w kraju, skupiającą siedem Krajowych Sekcji: Hutnictwa, Przemysłu Motoryzacyjnego, Okrętowego, Zbrojeniowego, Lotniczego, Elektromaszynowego oraz AGD. Licząca ponad 45.000 członków. Obecny Kongres po zmianach to 106 Delegatów.

Region Małopolski był reprezentowany przez pięciu Delegatów z Hutnictwa : A. Gębara, Cz. Bujak, W. Jakubiec, K. Korepta i P. Orzeł z MOZ ArcelorMittal oraz jednego Delegata z Motoryzacji: J. Kutypa z MAN Niepołomice. Gościem Kongresu był wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Krzysztof Kotowicz. Kongres uświetnili również goście honorowi, jednym z nich był pierwszy przewodniczący Tadeusz Piotrowski z Krakowskiej Huty, który współtworzył Sekretariat Metalowców. Tadeuszowi Piotrowskiemu w ubiegłym roku Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców przyznała wyróżnienie „Zasłużony dla Sekretariatu Metalowców”, ale ze względów organizacyjnych do tej pory nie było możliwości uhonorowania tego zasłużonego dla Solidarności działacza. Na obecnym Kongresie pierwszy Przewodniczący został nagrodzony tym odznaczeniem, które wręczał obecny przewodniczący Bogdan Szozda. Identyczne medale otrzymali również: Stanisław Głowacki ze Skarżyska-Kamiennej reprezentujący Zbrojeniówkę  oraz Kazimierz Skrucha, hutnik z Ostrowca.

Po uroczystym wręczeniu Medali, wystąpieniach zaproszonych gości oraz odczytaniu i zatwierdzeniu sprawozdań Rady Sekretariatu oraz Komisji Rewizyjnej przystąpiono do omawiania spraw bieżących Metalowców. Jednym ze Stanowisk, które zostało przyjęte przez aklamację był wniosek skierowany do międzynarodowych struktur Metalowców – IndustriAll Global, o wykluczenie z tych struktur rosyjskich związków zawodowych metalowców, które poparły inwazję Putina na Ukrainę. Omówiono też sytuację w poszczególnych branżach, szczególnie hutniczej, okrętowej i motoryzacyjnej oraz zbrojeniowej, która w ostatnim czasie intensywnie się rozwija.

Na zakończenie Kongresu, który był ostatnim w tej kadencji, poinformowano, że kolejny Kongres będzie Kongresem Sprawozdawczo – Wyborczym na kadencję 2023-2028 i odbędzie się w przyszłym roku, w dniach 26 i 27 czerwca.

Andrzej Gębara

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.