Małopolska

Góralska Droga Krzyżowa w podziemiach Wieliczki

W sobotni wczesny poranek 16 marca odbyła się w Kopalni Soli w Wieliczce Droga Krzyżowa zorganizowana przez podhalański oddział NSZZ „Solidarność” z Nowego Targu. Nabożeństwo zostało poprzedzone przez mszę św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez kapelana Małopolskiej „Solidarności”, ks. Władysława Palmowskiego.

Blisko stuosobowa grupa modliła się o przestrzeganie przez władze prawa wynikającego z Dekalogu i o pomyślność wszystkich grup zawodowych zagrożonych unicestwieniem ze względów ideologicznych. Wątki te pojawiły się także w homilii księdza kapela, który mówił m.in. – Dokonując zmian w życiu osobistym i społecznym trzeba sobie postawić pytanie: w imię czego chcesz usunąć Boga ze swojego życia i z życia Narodu? – Dlatego okres Wielkiego Postu jest okazją do zatrzymania się i zastanowienia nad swoim życiem i postępowaniem, zastanowienia się nad tym gdzie leży prawda i czym ona jest. Czy chodzi nam o prawdę, czy o rację, jak formułowali to faryzeusze skazujący Chrystusa ba śmierć? – Bo trzeba to rozróżnić, że im wcale nie chodziło o prawdę. Oni chcieli mieć tylko rację, dla której nauki Chrystusa były zagrożeniem! I tak samo postępują współcześni przeciwnicy wiary, którzy na każdym kroku nie chcą stawiać pytań, nie chcą szukać odpowiedzi, bo wydaje im się, że wystarczy wszystkie wątpliwości zakrzyczeć swoją racją. Bez względu na to czego ona dotyczy!

Wiele uwagi poświęcono w trakcie nabożeństwa wypowiedziom bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności” modląc się w czasie Modlitwy Powszechnej o zgodę w narodzie polskim, o wierność polityków Bożym Przykazaniom, o szacunek władzy wobec społeczeństwa i jego godności, szczególnie ludzi wierzących, o godne wynagrodzenie dla pracujących oraz o to, by w Polsce nie zabrakło polskiego chleba. Modlono się też o polską młodzież, by nie ulegała modom upowszechnianym w polskojęzycznych mediach i miała odwagę żyć według Bożych przykazań.

Zaraz po mszy św. wyruszono wraz z góralską kapelą „Mali Śwarni” na podziemną trasę Drogi Krzyżowej rozważając w gwarze góralskiej kolejne etapy Męki Pańskiej. Nabożeństwo wielkopostne połączono też ze zwiedzaniem jednej z najstarszych kopalni w naszym kraju, a przewodnicy wieliccy przypominali, że nabożeństwa w podziemnej kaplicy św. Kingi odbywają się nie tylko w okresie Wielkiego Postu, ale także w każdą niedzielę, choć na tyle wcześnie rano, by nie kolidowało to z ruchem turystycznym.

W sobotnich nabożeństwach wielkopostnych wraz z góralami uczestniczyli także przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski oraz zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Związku Jerzy Jaworski oraz członek Zarządu Regionu Adam Gawlik.

Organizatorzy uroczystości składają szczególne podziękowania Adamowi Gawlikowi za pomoc w jej zorganizowaniu w podziemiach wielickiej kopalni.

Tekst i zdjęcia: Adam Zyzman

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.