Małopolska

Czy przemysł tytoniowy stanie się branżą zagrożoną?

18 września Tomasz Zaborowski, przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, jego zastępca Adam Lach oraz członek Zarządu Regionu Andrzej Gębara odwiedzili Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” przy Philip Morris Polska S.A.

Goście zapoznali się z funkcjonowaniem Komisji w zakładzie produkcyjnym oraz w Centrum Usług Biurowych i Dystrybucji. Gospodarze, Jacek Łabędzki, przewodniczący Komisji, oraz Marcin Klimczyk, jego zastępca, informowali o swych działaniach na rzecz załogi oraz aktywności przedstawicieli Komisji w Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego, Sekretariacie Przemysłu Spożywczego, Europejskiej Radzie Zakładowej w Philip Morris, w Europejskiej Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Turystyki EFFAT oraz Światowej Grupie Związków Zawodowych Sektora Tytoniowego działającej przy IUF. Podkreślili również współpracę ze wszystkimi związkami zawodowymi w Philip Morris International.

„To, jak oceniana jest nasza wiarygodność na świecie, świadczy fakt, że światowa federacja związkowa IUF zwróciła się do nas o wsparcie dla ukraińskich związkowców po agresji Rosji na Ukrainę” – mówił Jacek Łabędzki. Dodał, że dostarczono na Ukrainę ponad 400 ton różnych produktów, z których skorzystało 5500 członków ukraińskich związków zawodowych. Zaznaczył, że związkowy sposób dystrybucji pomocy na Ukrainie jest bardzo skuteczny. Przewodniczący Łabędzki dodał także, że podczas powrotu z Ukrainy przewożą ludzi do Polski lub Szwajcarii, którzy czują się zagrożeni w strefie przyfrontowej.

Przedstawiciele Zarządu Regionu spotkali się również (zdalnie z powodu zagrożenia COVID-19) z dyrektorem operacyjnym fabryki PMI w Krakowie, Piotrem Cerekiem. Dyrektor Cerek pozytywnie ocenił współpracę ze związkami zawodowymi, zapowiedział wprowadzenie w Krakowie nowego produktu tytoniowego o obniżonym ryzyku zdrowotnym i poinformował, że plany zmian technologicznych mogą zostać zagrożone, ponieważ w WHO rozważana jest idea całkowitej likwidacji branży tytoniowej. Taka decyzja wpłynęłaby na wszystkich pracowników branży, firm kooperujących oraz plantatorów tytoniu. W tej sytuacji zapowiedź inwestycji Philip Morris International w Krakowie o wartości blisko miliarda złotych może okazać się nierealna.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Philip Morris Polska zrzesza 560 aktywnych zawodowo członków oraz 110 emerytów i rencistów. W jej szeregach są nie tylko pracownicy zakładu produkcyjnego, ale także Centrum Usług Biurowych (PM SCE), które obsługuje cały koncern w zakresie administracji, kadry, finansów i IT, oraz PM Distribution, gdzie obecnie przybywa najwięcej deklaracji członkowskich.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.