42. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę
W dniach 14 – 15 września na Jasnej Górze odbyła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której udział wzięli członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika. Toteż w tym roku na Jasną Górę przybyło kilka tysięcy członków „Solidarności” z całej Polski.
Uroczystościom w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i „Solidarności” peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.
W 77. rocznicę urodzin kapłana „Solidarność” oddała hołd bł. ks. Popiełuszce złożyła wieńce i modliła się o rychłą kanonizację.
– Słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki “Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” nawołują, żebyśmy zawsze byli gotowi do przebaczenia. Byśmy potrafili tak jak on przede wszystkim kochać każdego człowieka, nawet największego wroga. To on w najtrudniejszym momencie swego życia potrafił przebaczyć, kiedy był męczony, kiedy był uciemiężony. Dlatego dzisiaj gromadzimy się, aby w tym miejscu w tę okrągłą 40. rocznicę modlić się o rychłą kanonizację księdza Jerzego – mówił w sobotę pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej „S”.
– Gromadzimy się przy pomniku ks. Popiełuszki, aby podziękować Panu Bogu za jego piękne życie – życie przepełnione bólem i cierpieniem, bo ks. Jerzy oddał życie za prawdę, którą głosił. Tak często modlił się o poszanowanie godności i praw ludzkich. Jakże te słowa są dzisiaj aktualne w naszej Ojczyźnie, jakże są dzisiaj znowu łamane prawa – zakończył swe wystąpienie ksiądz Ryszard Puciłowski.
Duszpasterz ludzi pracy Archidiecezji Białostockiej zwrócił się do członków Solidarności, aby “nie zaprzepaścili tych słów, które wypowiadał bł. ks. Popiełuszko” i żeby upominali się o poszanowanie godności i praw ludzkich.
Piotr Duda: To nasza manifestacja. Jesteśmy katolikami, nie wstydźmy się tego!
Po modlitwie głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “S” Piotr Duda, który podziękował wszystkim związkowcom za to, że co roku przybywają do Częstochowy i w ten sposób wypełniają testament Patrona „Solidarności”. To bowiem bł. ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Pielgrzymki Ludzi Pracy, gdy przybył na Jasną Górę w 1983 roku wraz z pracownikami Huty Warszawa.
Przewodniczący „Solidarności” przypomniał też słowa błogosławionego męczennika, który mówił, że “bez względu na to jaki wykonujesz zawód jesteś człowiekiem”.
– To słowo “człowiek” było w naukach księdza Jerzego najważniejsze. Dziękuje wam za wasze świadectwo. Pogoda nas nie rozpieszcza, ale mamy gorące serca i jesteśmy tutaj, aby pamiętać o księdzu Jerzym, który dzisiaj kończyłby 77 lat – podkreślił przewodniczący Duda, po czym w strugach deszczu złożył wieńce pod pomnikiem księdza Jerzego wraz ze swoimi zastępcami: Grzegorzem Adamowiczem, Maciejem Kłosińskim i Bartłomiejem Mickiewiczem.
Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apelu Jasnogórskiego. – Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”. Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego „Solidarność” chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił biskup.
Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.
Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”
W Sali Rycerskiej klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze otwarta została dzisiaj wystawa pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”, którą przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności.
Inauguracja wystawy odbyła się w 77. rocznicę urodzin Patrona Solidarności.
– To wystawa, która wpisuje się w misję i cel działania Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Staramy się je dobrze zrozumieć i wypełniać naszą misję. Staramy się również rozumieć dziedzictwo Solidarności. Solidarności, która zawsze się odwoływała do wartości chrześcijańskich. Tych wartości, które w trudnych czasach historycznych zawsze spajały naród polski w jedności. A ta jedność zakwitła wraz z Solidarnością w sierpniu 1980 roku. (…) – powiedział podczas wydarzenia Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
– Dla mnie to kolejna poruszająca chwila, w której możemy przejść wzdłuż wystawy i zobaczyć życie naszego Patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Przypomniał także pierwsze pielgrzymki ludzi pracy organizowane przez ks. Jerzego oraz podziękował duszpasterzom ludzi pracy za codzienną pracę.
Wystawa autorstwa dr Ewy Rogalewskiej składa się z kilkunastu plansz, na których przedstawiono biografię błogosławionego męczennika, w tym czas jego służby wojskowej czy działalność duszpasterską po powstaniu związku zawodowego „Solidarność”. Ekspozycja przygotowana w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks.
Nazajutrz,przed mszą świętą na Szczycie, zgromadzeni na jasnogórskich błoniach wysłuchali listu, który do zebranych skierował Prezydent RP. – Ta Pielgrzymka jest wyrazem nie tylko przywiązania do wartości chrześcijańskich, lecz także jedności opartej na wspólnych ideałach, z których najważniejsze to godność i szacunek należny ludziom pracy. Właśnie tym ideałom służył bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bohater i symbol walki o wolną Polskę i udziału Kościoła w pokojowej rewolucji Solidarności – napisał prezydent Duda dziękując za uczczenie pamięci błogosławionego męczennika, który “niósł nadzieję i krzepił ducha, uczył miłości bliźniego i upominał się o ludzką godność. (…) Niech przesłanie księdza Jerzego trwa w sercach rodaków, niech kształtuje nasze indywidualne postawy i umacnia solidarność społeczną.
Jesteśmy katolikami i nie wstydźmy się tego!
Następnie głos zabrał przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, który podkreślał jak ważne jest to, że związkowcy przybyli na Jasną Górę razem, tak jak chciał tego ksiądz Jerzy, który mówił: “Bez względu na to, jaki sprawujesz zawód, jesteś człowiekiem”.
– Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj wszyscy jako Solidarność ludzi pracy. Nie dzieląc się na zawody, na branże, tylko jesteśmy tak, jak sobie tego życzył ks. Jerzy Popiełuszko, nasz Patron – ludzie pracy, razem! – podkreślił.
– Zarazem modlimy się dzisiaj o utrzymanie miejsc pracy, modlimy się o te wszystkie miejsca pracy w naszym kraju, które są zagrożone, a jest ich tysiące. Ale także módlmy się dzisiaj za tych Polaków, którzy przeżywają tragedię powodzi. To dramat ich osobisty, całych rodzin, niech Jasnogórska Pani ma ich w swojej opiece – podkreślił Piotr Duda.
– Dzisiaj szczególnie wspominamy naszego Patrona w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. To tu, na Jasnej Górze, w drugą Pielgrzymkę ksiądz Jerzy przyjął zaproszenie na mszę świętą do Bydgoszczy, w Kościele pw. św. Braci Męczenników i stamtąd odbył swoją ostatnią ziemska podróż, aż do jego męczeńskiej śmierci. Dlatego jesteśmy dumni z tego, jako członkowie “S”, że mamy takiego Patrona. Bo dzisiejsza Pielgrzymka to przede wszystkim modlitwa, ale także nasza manifestacja. Chcemy głośno mówić na całą Polskę, że jesteśmy katolikami, ludźmi wiary, i głośno o tym mówmy, nie wstydźmy się tego! – apelował Piotr Duda.
Przewodniczący Komisji Krajowej wzywał również do tego, by stawać w obronie Kościoła. – Ks. Popiełuszko mówił także do nas: “kto łatwo sprzedaje wiarę i ideały, ten jest o krok od sprzedawania człowieka”. Dlatego musimy głośno upominać się o lekcje religii w szkołach, o krzyż w urzędach i miejscach publicznych, bo to jest nasza tożsamość, bo „S” rodziła się pod krzyżem, bo gdyby nie krzyż i zaangażowanie naszego Kościoła, to nie byłoby wolnej Polski – podkreślił.
„Zielony Jad zabije naszą gospodarkę”
W dalszej części, przewodniczący Piotr Duda mówił, że to na członkach związku zawodowego Solidarność spoczywa “wielka odpowiedzialność za ludzi pracy”.
– Proszę Was, bądźmy razem, bądźmy solidarnością z tymi, którzy mogą jutro czy za tydzień stracić prace, a jest ich tysiące – pracownicy PKP Cargo, Poczty Polskiej, Walcowni Rur “Andrzej”, firmy Beko w Łodzi i Wrocławiu. Ale wiecie z czego się to bierze? To się bierze z tzw. Zielonego Ładu, a my związkowcy mówimy Zielonego Jadu –ocenił Piotr Duda i wezwał do zbiórki podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum w tej sprawie. – Zielony Jad zabije nasza gospodarkę i nasze indywidualne gospodarstwa domowe. Musimy się z tym zmierzyć, nie możemy pozwolić na to, aby eurokraci zniszczyli naszą gospodarkę i nasze dążenia do życia w lepszej Polsce. Bądźmy solidarni, ale bądźmy także solidarnością w Solidarności. O to was proszę. Robotnicy w 80 roku myśleli, że nie dadzą rady komunie, ale dali radę, bo byli razem. Jeżeli będziemy razem, jeżeli my jako członkowie Komisji Krajowej będziemy widzieli, że mamy w was wsparcie to poradzimy sobie z każdymi problemami, przy opiece Jasnogórskiej Pani. Szczęść Wam Boże – zakończył.
„Polska uśmiechnięta, ale do kogo? Tolerancyjna, ale dla kogo?”
Główne nabożeństwo Pielgrzymki koncelebrował wraz z kapelami „Solidarności” abp wrocławski Józef Kupny, wiceprzewodniczący KEP i Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Natomiast homilię wygłosił abp białostocki dr Józef Guzdek, który nawiązał w swojej homilii do postawy patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który swoją duchowość oparł na przykładzie Matki Bożej, gotowej w każdej chwili być dyspozycyjną do wypełniania woli swojego Syna Jezusa.
Hierarcha nawiązał do słów homilii wygłoszonej podczas beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki przez arcybiskupa Angelo Amato, który podkreślił, że uczniowi Chrystusa nie może wystarczyć jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści i zniewolenia. – On sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. – Ten niezwykły kapłan nie uległ pokusie milczenia – przekonywał arcybiskup Amato.
Abp Guzek przywołał słowa bł. Prymasa Tysiąclecia: który mówił: „Jeżeli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu”. Dlatego też podkreślił, że od wielu lat jesteśmy świadkami ataku na szkolną katechezę, który w ostatnim czasie bardzo się nasilił. Odniósł się także do planowanych zmian prawnych, które mają doprowadzić do tego, aby „pod płaszczem zakazania mowy nienawiści katolicy nie mogli przekazywać nauki Chrystusa o małżeństwie, które jest związkiem mężczyzny i kobiety”. Hierarcha przypomniał kwestię obrony życia, sprawę niezwykle drogą sercu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
„Polska, ale jaka?”
Kapłan zaapelował, aby chrześcijanie w obliczu ataków na Kościół, naród i wiarę, nie milczeli, ale odważnie bronili swojej godności i wyznawanych wartości. – Brak odważnego ogłoszenia prawdy, milczenie i tchórzostwo byłoby odejściem od samej istoty chrześcijaństwa. Byłaby to próżna wiara bez uczynków. Jezus powiedział: poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Nie możemy być milczącą większością narodu. Konieczne jest nasze zaangażowanie i świadectwo wierności ewangelicznym wartościom, aby powstrzymać wszelkie destrukcyjne zmiany. Trzeba przezwyciężyć strach, i wystrzegać się jałowego spokoju. – zwrócił się do zgromadzonych abp Guzdek.
Nabożeństwo zakończył „Akt zawierzenia członków NSZZ „Solidarność” i ich rodzin Matce Boskiej Częstochowskiej” wygłoszony przez przewodniczącego Regionu Podlaskiego Związku, Józefa Mozolewskiego oraz przekazaniem obrazu Matki Bożej Solidarności oraz peregrynujących wraz nim relikwii Regionowi Mazowsze.
Fot: Leszek Jankowski, Adam Zyzman, Tygodnik Solidarność.