Małopolska

Związkowy Opłatek Regionu Małopolskiego

4 stycznia odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyli w nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita, kapelani „Solidarności”, ks. Władysław Palmowski i ks. prałat Józef Dobosz, Jerzy Jaworski, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Związku oraz kierownictwo Regionu.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego kolędowania z udziałem dziecięcego zespołu wokalno-muzycznego Fundacji Ruperta Mayera „Dzieło Pomocy Dzieciom” z ulicy Rajskiej w Krakowie. Następnie życzenia związkowcom złożył Wojewoda Małopolski, który przy okazji podkreślił rolę naszego Związku w przemianach kraju. – Życzę Wam racjonalnych wyborów przy urnach, zarówno w Waszych wyborach związkowych, jak i w wyborach powszechnych. Wykonujcie je z myślą o dobru państwa – mówił wojewoda.

W podobnym tonie wypowiadał się Jerzy Jaworski, który życząc wszystkim zdrowia na Nowy Rok, podkreślił, że Związek i związkowcy sprawdzili się w czasie pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie. – To m.in. dzięki Waszemu wsparciu finansowemu Związek śle różnymi kanałami pomoc dotkniętym wojną Ukraińcom, a w ośrodku związkowym w Spale przebywa nadal ponad 150 uchodźców z Ukrainy.

Życzenia zebranym złożył także przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Adam Lach, który życząc wszystkim pomyślności w 2023 roku, podkreślał, że nie będzie to łatwy rok. – Zarówno ze względu na wybory, bo przy pierwszych będziemy musieli się starać o wybranie, nie tylko młodszych ludzi, ale także ludzi, którzy będą mieli odwagę walczyć w zakładach pracy i poza nimi o interesy pracowników, o ich prawa, które niejednokrotnie są ograniczane i łamane. To samo dotyczy wyborów parlamentarnych, w których musimy wybrać tę opcję polityczną, która nie odbierze nam obecnych zdobyczy płacowych i socjalnych, jak wiek emerytalny, płaca minimalna, zasiłki rodzinne na dzieci, czy dla emerytów – 13. i 14. emeryturę. Musimy dbać o to, czy metodą walki z inflacją nie ma być gwałtowne schłodzenie gospodarki i wzrost bezrobocia w kraju.

Kolędę powstałą w miejscu internowania działaczy związkowych w stanie wojennym odśpiewał solo weteran działalności konspiracyjnej Antoni Wiatr.

Błogosławieństwo opłatków poprzedziła też modlitwa księdza Palmowskiego, który zwrócił uwagę na fakt, żeby te wszystkie składane nam życzenia na ten rok stały się realne, potrzeba nam wszystkim modlitwy za siebie nawzajem. – Życzę Wam tylko jednego, by właśnie nie brakło Wam ducha modlitwy za siebie, byście chcieli się wzajemnie wspierać modlitwą. A to Boże Dziecię, które przychodzi i zamyka się w chlebie, jako owocu pracy człowieka, niech będzie brane do ręki ze świadomością wspólnoty ludzi pracy, za którą jesteśmy wszyscy odpowiedzialni.  

Opłatkowe spotkanie było też okazją do uroczystego pożegnania pracownic Zarządu Regionu, Bożeny Musiał i Danuty Dunin-Suligostowskiej, pracownic, z którymi musiał się zetknąć każdy członek Związku, załatwiający cokolwiek w Zarządzie Regionu.

Pani Bożena Musiał otrzymała również kopię Krzyża Nowohuckiego od ks. Kapelana W. Palmowskiego w podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie wniesione na rzecz Kościoła.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.